Home WiadomościZakony dla Ukrainy Ukraina: troska o kapelanów wojskowych

Ukraina: troska o kapelanów wojskowych

Redakcja

Wojna na Ukrainie stawia przed Kościołem, a co za tym idzie także przez wspólnotami zakonnymi wiele nowych wyzwań. Dla sióstr ze Zgromadzenia Uczennic Boskiego Mistrza, które obchodzą właśnie jubileusz stulecia swojego istnienia, takim wyzwaniem stała się troska o kapelanów wojskowych.

Działające w Chmielnickim na Ukrainie Siostry Uczennice Boskiem Mistrza mają w swoim charyzmacie m. in. modlitwę za kapłanów i szycie szat liturgicznych. Kiedy przed blisko dwoma laty wybuchła na Ukrainie wojna, przed siostrami pojawiły się nowe nieoczekiwane wyzwania. „Wojna rzuca przed nami jako zgromadzeniem Uczennic Boskiego Mistrza kolejne wyzwania. Siostry starają się z duchem naszego założyciela błogosławionego Jakuba Alberionego starać się odczytywać znaki czasu. I takim znakiem czasu staje się pomoc kapelanom, którzy służą na wojnie – mówi s. Paulina Kurek. – Pewnego razu poproszono nas o uszycie stuły z materiału kamuflaż, który jest typowym materiałem wojskowym. O wyszycie na nim krzyży. Stuła miała być dla kapelana wojskowego. I jak się później okazało, zaczęliśmy dostawać więcej takich zamówień, ponieważ księża nie mogą zabierać na front takich zwyczajnych stuł. Kapelani wojskowi musza mieć wszystko w wojskowym kolorze. I szyjąc taką stułę i w ogóle szyjąc szaty liturgiczne, pierwszą taką rolą naszą jest modlitwa. Kiedy już szyjemy, również polecamy ich Panu Bogu”.

Od chwili wybuchu wojny, w Ukraińskich Siłach Zbrojnych wzrosła liczba kapelanów wojskowych. Są wśród nich duchowni grecko- i rzymskokatoliccy, prawosławni oraz przedstawiciele innych związków wyznaniowych działających w tym kraju.

Mariusz Krawiec SSP – Ukraina

Za: Vatican News

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda