Home WiadomościZe Świata Ukraina: zmarło kilku mnichów dużych klasztorów prawosławnych KOŚCIÓŁ

Ukraina: zmarło kilku mnichów dużych klasztorów prawosławnych KOŚCIÓŁ

Redakcja

W ostatnich zmarło wskutek zakażenia koronawirusem co najmniej trzech mnichów z dwóch głównych ukraińskich Ławr: Kijowsko-Pieczerskiej i Poczajowskiej. Jednym z nich był archimandryta (wysokie stanowisko w prawosławnej hierarchii zakonnej) Nektariusz (w świecie Ołeksandr Kowalenko) z Ławry Pieczerskiej, który odszedł do wieczności 12 kwietnia w wieku 73 lat.

Zakonnika pochowano 14 bm. na cmentarzu klasztornym w opieczętowanej trumnie, owiniętej kilkoma warstwami taśmy ochronnej. Według ukraińskiej publicystki religijnej Tetiany Derkacz grób zmarłego kopali ludzie „w skafandrach”.

Archimandryta przybył do Ławry w 1988, wkrótce po zwróceniu jej przez państwo Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu (RKP). Pełnił tam różne posługi, m.in. kierował czytaniem tzw. Niezasypiającego Psałterza (całonocnym czytaniem wszystkich Psalmów kolejno przez poszczególnych mnichów).

Od 5 kwietnia Ławra Kijowsko-Pieczerska jest zamknięta dla ludzi z zewnątrz i nie można z niej wychodzić, ale ponieważ zakaz ten nie był w pełni przestrzegany, 13 bm. burmistrz Kijowa Witalij Kłyczko nakazał całkowitą blokadę pomieszczeń zakonnych. Dotychczas stwierdzono tam ok. 130 przypadków zakażeń. 14 studentów, przebywających w Ławrze, w której prowadzone były także zajęcia kijowskiej akademii duchownej, u których wykryto objawy wirusa, odesłano do ich domów.

Nie ma na razie kontaktu z przełożonym tego zespołu klasztornego, metropolitą Pawłem, który również jest zarażony, ale według krążących pogłosek stan jego zdrowia jest bardzo poważny.

Media ukraińskie podały ponadto, że 13 kwietnia zmarł w Kijowie po tygodniowym pobycie w szpitalu zakonnik Ławry Poczajowskiej (obwód tarnopolski w Zachodniej Ukrainie). Stwierdzono u niego obecność wirusa Covid-19 i chorób towarzyszących. Miał 40 lat i cierpiał na cukrzycę. Miał pochodzić z Kijowa, ale do stolicy Ukrainy przyjechał z Tarnopolszczyzny i wkrótce potem poczuł się źle, a w szpitalu potwierdzono u niego obecność koronawirusa.

Na wieść o jego śmierci kierownictwo Ławry Poczajowskiej oświadczyło, że nie należał on do grona ich zakonników. „Wiadomość o zgonie mnicha naszej Ławry nie odpowiada prawdzie” – głosi oświadczenie władz monasteru. Podkreślono przy tym, że na ich terenie „nie było żadnych przypadków chorobowych wśród mnichów” i poproszono środki przekazu, aby „nie szerzyły plotek”.

Obie Ławry należą do Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, którego kierownictwo zapewniło, że policja sprawdziła już Ławrę Poczajowską i nie wykryła w niej żadnych objawów infekcji koronawirusowej.

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda