Home WiadomościZe Świata Unia Europejskich Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych spotkała się w Czechach

Unia Europejskich Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych spotkała się w Czechach

Redakcja

W dniach 15-20 kwietnia o. Grzegorz Dobroczyński SJ, jezuita pracujący na co dzień w Poznaniu, moderuje spotkania uczestników 21. Zgromadzenia Generalnego Unii Europejskich Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych (UCESM – Union of the European Conferences of Major Superiors.), które odbywa się we Vranovie (Czechy), 16 km od Brna. Tematem tegorocznego Zgromadzenia jest

„Życie zakonne: tożsamość i przyszłość – w obliczu dzisiejszych wyzwań”.

Na stronie internetowej UCESM czytamy “Postrzegamy nasz charyzmat i misję – czyli naszą tożsamość – jako naszą siłę; naszą kruchość jako słabość i zagrożenie; a zaangażowanie i więzi ze świeckimi jako szansę”.

W temat wprowadzili oraz swoimi pomysłami podzielili się: o. Lukáš Fošum OP, o. František Hylmar SJ oraz s. Denisa Červenková CSTF. Brat Philip Pinto CFC mówił o kruchości naszego życia zakonnego, o. Luis Manuel Suárez CMF przedstawił działania podejmowane przez sieć powołaniową Vocations Apostolate Network (VAN), za którą jest odpowiedzialny, a s. Nathalie Becquart XMCI zwróciła uwagę na ważne aspekty synodalności: zaangażowanie osób świeckich w życie zakonne oraz stosunek osób zakonnych wobec świeckich.

Wystąpienia były symultanicznie tłumaczone z angielskiego, włoskiego i francuskiego.

Celem UCESM jest wspieranie życia zakonnego w Europie, rozeznawanie i proponowanie wspólnych działań, wspieranie wzajemnych relacji i solidarności między wspólnotami zakonnymi, budowanie relacji międzynarodowych z Konferencjami Instytutów Zakonnych z innych kontynentów, a także uczestniczenie w europejskich oraz międzynarodowych organizacjach i inicjatywach.

Źródło i zdjęcia: www.ucesm.net, gd.

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda