Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Kamerunie

Dla wspólnoty marianów w Kamerunie tegoroczne obchody patronalnego święta Niepokalanego Poczęcia NMP miały podniosły i uroczysty charakter. Miały one miejsce w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Atoku, dokąd 7 grudnia popołudniu dotarli klerycy Mariańskiego Domu Formacji w Ngoya wraz ze swoim przełożonym i prefektem.

O 18.30 współbracia dwóch wspólnot mariańskich w Kamerunie zgromadzili się w kościele parafialnym i sanktuaryjnym, aby uroczystą celebracją Pierwszych Nieszporów z uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP rozpocząć radosne świętowanie w obecności członków Legionu Maryi, chłopców uczestniczących w sesji powołaniowej oraz miejscowych parafian. Wspólnej wieczornej modlitwie przewodniczył ks. Yves Oumarou MIC, podczas której został odczytany list okólny Przełożonego Generalnego Zgromadzenia, ks. Andrzeja Pakuły MIC, skierowany do wszystkich mariańskich współbraci rozsianych po całym świecie. Tę część uroczystości zakończyliśmy wspólna agapą przy stole.

Nazajutrz 8 grudnia o 07.30 zgromadziliśmy się, tak jak poprzedniego dnia, w kościele, aby na wspólnej modlitwie – Jutrzni, której przewodniczył ks. Grzegorz Myłek MIC, przełożony Mariańskiego Domu Formacji w Ngoya, chwalić Pana Boga za dar Matki Bożej Niepokalanej. Punktem kulminacyjnym naszego święta była uroczysta msza św. o godz. 10.00, sprawowana przez ks. Krzysztofa Pazio MIC, Przełożonego Wikariatu Zgromadzenia Księży Marianów w Kamerunie pw. Zwiastowania NMP. Dla pięciu mariańskich kleryków był to moment szczególny. Podczas niej bracia Emmanuel Habumuremyi MIC i Evariste Ndabagoragora MIC, (obaj z wikariatu rwandyjskiego marianów), przywdziali po raz pierwszy strój duchowny (biała sutanna z białym pasem) noszony przez marianów w Afryce. Po ukończeniu studiów filozofii w Rwandzie, przybyli oni we wrześniu tego roku do Kamerunu, aby kontynuować swoją formację do kapłaństwa, rozpoczynając 4-letnie studia teologiczne w Międzyzakonnej Szkole Teologicznej św. Cypriana w Ngoya. Natomiast bracia III-go roku studiów teologii tego Instytutu: Cyryl Bounoungou MIC (z wikariatu kameruńskiego marianów), Jean Pierre Rwamisare i Justin Habimana Tabaro (obaj z wikariatu rwandyjskiego marianów) zostali wprowadzeni w posługe akolitatu przez Przełożonego Wikariatu marianów w Kamerunie.

Obrzęd obłuczyn i posługa akolitatu podczas mszy św. odbyły się w obecności przybyłych gości, wśród których były Siostry Opatrzności Bozej z misji w Essiengbocie, Siostry Duszy Chrystusowej z Abong-Mbangu, miejscowe władze oraz mama naszego kleryka Cyryla, która przyjechała z Yaounde do Atoku, aby wesprzeć swoją obecnością syna i świętować razem z nami. Ponadto we mszy św. uczestniczyli nasi parafianie z Atoku, którzy poprzez uroczystą oprawę (śpiew 3 chórów) oraz długą i obfitą procesję z darami wyrazili swoją wdzięczność za naszą obecność i posługę między nimi. Na zakończenie mszy św., mariańskim zwyczajem wszyscy wspólbracia odnowili profesję zakonną, modlili się w intencji Zgromadzenia i odśpiewali mariański hymn. Po mszy św. zebrani goście wraz z  12  marianami (5 księży i 7 kleryków) zasiedli przy wspólnym stole, aby kontynuować świętowanie w braterskiej atmosferze.

Grzegorz Myłek MIC – mariański misjonarz z Kamerunu

Za: www.marianie.pl.