Home WiadomościZe Świata Uroczystości sanktuaryjne w Berdyczowie

Uroczystości sanktuaryjne w Berdyczowie

Redakcja

W Berdyczowie trwają przygotowania do święta Matki Boskiej Szkaplerznej. Nasza wspólnota braci i wspólnota parafialna spodziewa się, jak co roku, wielkiej rzeszy pielgrzymów. W tym roku tematem przewodnim będzie rodzina. Trwa bowiem w Kościele na Ukrainie „Rok świętości małżeństwa i rodziny”. Tematyka rodzinna będzie obecna w naukach głoszonych pielgrzymom w drodze do Narodowego Sanktuarium, w homiliach biskupów oraz w rozważaniach podczas nocnego czuwania z soboty na niedzielę 20/21 lipca. Główna uroczystość, w niedzielę, 21 lipca, wypada w dniu wyborów do Parlamentu ukraińskiego. Będziemy razem z całym episkopatem Kościoła Rzymsko-katolickiego na Ukrainie modlić się o dobry wybór ludzi odpowiedzialnych za przyszłość narodu.

Pielgrzymki piesze wyruszają w drogę: 13 lipca – XXI Pielgrzymka Kijowska, 15 lipca – XXVIII Podolska Pielgrzymka z Chmielnickiego, 17 lipca XXVII Franciszkańska Pielgrzymka, XI Pielgrzymka rowerowa z Charkowa. Oprócz wymienionych w kilku mniejszych grupach przybędą pielgrzymi, aby w sobotę, 20 lipca, wieczorem o godzinie 18.00 uczestniczyć w Uroczystej Mszy św. sprawowanej przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Ukrainy biskupa Bronisława Bernackiego – ordynariusza Diecezji Odesko-Symferopolskiej. Homilię wygłosi bp Witalij Krywicki ordynariusz Diecezji Kijowsko – Żytomierskiej.

Czekamy na każdego pielgrzyma, i czeka na nich przede wszystkim Matka Boża. W ostatnich miesiącach Jej wstawiennictwo zajaśniało w Berdyczowie szczególnie w dwóch przypadkach ocalenia życia w sytuacjach po ludzku beznadziejnych. Pierwszy z nich to zaskakująco szybki powrót do sprawności dziewczyny uderzonej przez ostatni wagon pociągu, a drugi to ocalenie 18-to miesięcznego dziecka, które po upadku z 9 piętra wraca do zdrowia. W obu przypadkach najbliżsi modlą się gorąco do Matki Boskiej Berdyczowskiej i są przekonani, że to Jej wstawiennictwu zawdzięczają uzdrowienie drogich osób.

Do naszej modlitwy przyłączą się znamienici goście. Głównej Mszy świętej, w niedzielę, 21 lipca, o  godzinie 11.00 przewodniczył będzie abp Tommaso Caputo – z Maryjnego Sanktuarium w Pompejach (Włochy). Na uroczystości będzie obecny Pan Bartosz Cichocki – Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej na Ukrainie,  Pani Silvia Cortes – Ambasador Hiszpanii na Ukrainie. Wielką radość z zaproszenia na karmelitańskie święto wyraziła Pani Anica Djamić Ambasador Chorwacji na Ukrainie. Dzięki jej osobistemu zaproszeniu przybędzie do nas Prowincjał Chorwackiej Prowincji Karmelitów bosych o. Srećko Rimac OCD oraz o. Zlatko Pletikosić OCD. Ojciec Srećko wygłosi konferencję podczas nocnego czuwania. Naszego Ojca Prowincjała Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych będzie reprezentował o. Krzysztof Górski OCD. Z wielką radością przyjęliśmy również zapewnienie o przyjeździe zaproszonych przez nas przedstawicieli Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej: Pani Wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Gosiewskiej, Pana Senatora Jana Żaryna, Pana Posła Jana Dziedziczaka. Spodziewamy się również przedstawicieli władz Ukrainy, województwa i miasta.

Wszystko to zobowiązuje nas do wzmożonych przygotowań. Nieocenioną pomocą w tych dniach jest brat Oleksander Karczajew. Jego odpowiedzialności powierzona jest bardzo ważna część organizacji Święta: służba porządkowa. Trwają próby orkiestry i chóru. Budowany jest ołtarz polowy. Wiemy, że wspiera nas modlitwa naszych sióstr Karmelitanek Bosych z Kijowa i Charkowa. Polecamy się również modlitwie wszystkich Przyjaciół Karmelu.

Za: www.karmel.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda