Home WiadomościZe Świata Urugwaj – Ksiądz Bosko uwieczniony na wielkim muralu, artystycznym dziele José Gallino

Urugwaj – Ksiądz Bosko uwieczniony na wielkim muralu, artystycznym dziele José Gallino

Redakcja

Od kilku dnia ogromny mural przedstawiający Księdza Bosko można oglądać na jednej z głównych arterii miasta Salto. Jest on dziełem słynnego artysty urugwajskiego i byłego wychowanka salezjańskiego José Gallino.

Z okazji rozpoczęcia obchodów stulecia salezjańskiej szkoły “Nuestra Señora del Carmen” w mieście Salto (leży na północy kraju, 500 km od stolicy), która została otwarta 16 sierpnia 1920 roku. Ta właśnie ona złożyła zamówienie na ten mural Księdza Bosko, o wymiarach 6 X 10, który został umieszczony na jednej z zewnętrznych ścian budynku szkoły, blisko drzwi wejściowych.  

José Gallino liczy 33 lata, jest rodowitym mieszkańcem Salto, a od siedmiu lat zajmuje się upamiętnieniem znanych postaci urugwajskich na murach w całym kraju. Artyści, piłkarze, ludzie mediów, a nawet dyrektor techniczny narodowej drużyny piłki nożnej są bohaterami jego dzieł ulicznej sztuki.  

Ten artysta jest bardzo związany ze środowiskiem kościelnym, a zwłaszcza salezjańskim. Uczęszczał do koledżu “María Auxiliadora”, jego brat jest w szkole salezjańskiej, jego matka jest katechetką, zaś jego ojciec był zakrystianinem w katedrze w Salto.

Zaczął swoją pracę artystyczną rysując zwierzęta i motywy związane z wsią i przyrodą.

Na mural z Księdzem Bosko potrzebował zaledwie trzech dni, a powiedział, że jest najwyższy z dotychczas wykonanych. Wykonał go z pomocą aerografu, pędzla i znowu aerografu. 

Kiedy zapytano go, w jaki sposób przebiega proces wykonania muralu, artysta wyjaśnił, że najpierw analizuje całą rzecz, wyraża pomysł na kartce, a następnie tworzy schemat, do którego się odnosi w trakcie realizacji muralu, “w ten sposób ten olbrzymi rysunek jest dobrze zaplanowany”.  

“Kiedy byłem dzieckiem nigdy nie kończyłem swoich rysunków, ale pozostawiałem je w połowie. Nie kończyłem dzieła, które zacząłem malować. Teraz jest inaczej, nie tylko je kończę, ale wiele razy je restauruję, jak to było w przypadku muralu dedykowanego piłkarzowi Cavaniemu, którego namalowałem jakiś czas temu w Salto” – stwierdził artysta.  

“Malowanie jest dla mnie terapią, zazwyczaj nie przyglądam się temu, jak wychodzi, ale gdy już praca znajduje się w zaawansowanej fazie, oddalam się i oglądam to, co wykonałem. Czasem popełniam błędy, ale im większe jest dzieło, tym tych pomyłek może być więcej” – powiedział na koniec.

Francisco Ardaix

(ANS – Salto)

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda