Home WiadomościZe Świata USA: aż trzech nowych biskupów pomocniczych archidiecezji Chicago

USA: aż trzech nowych biskupów pomocniczych archidiecezji Chicago

Redakcja

11 września Ojciec Święty mianował trzech biskupów pomocniczych dla archidiecezji Chicago w USA. Jednym z nich jest założyciel Wspólnoty Franciszkańskich Braci Odnowy – „Braci z Bronxu” – o. Robert J. Lombardo, CFR.

Dyrektor Centrum Misji pw. Matki Bożej Aniołów w Chicago jest pierwszym franciszkaninem tego zgromadzenia założonego w 1987 roku przez ośmiu braci kapucynów z prowincji Nowy Jork i New Jersey. Ich charyzmatem jest głoszenie słowa Bożego i pomoc najuboższym. 63-letni biskup biskup-elekt przybył do Chicago w 2005 r. na prośbę nieżyjącego już kard. Francisa George’a, który poprosił go o utworzenie centrum pomocy dla ubogich w zachodniej części Chicago. W 1979 r. ukończył studia licencjackie na Uniwersytecie Notre Dame, a w 1980 r. uzyskał tytuły magistra teologii i doradztwa duszpasterskiego. O. Lombardo był misjonarzem w Hondurasie i Boliwii. Po powrocie do USA założył w Nowym Jorku schronisko dla bezdomnych. Był obok m.in. o. Benedicta Groeschela, o. Stana Fortuny współzałożycielem Franciszkanów Odnowy na Południowym Bronxie. W 1990 r. przyjął święcenia kapłańskie. Zakładał i kierował schroniskami dla bezdomnych oraz bezpłatnymi klinikami medycznymi w Nowym Jorku. Zainicjował powstanie wspólnoty franciszkanów od Eucharystii w Chicago.

Inni kapłani, których 11 września Franciszek mianował biskupami pomocniczymi Chicago, to ks. Jeffrey S. Grob i ks. Kevin M. Birmingham.

48-letni ks. Birmingham jest kapłanem od 1997 r., a od listopada 2014 r. do czerwca 2020 r. był sekretarzem administracyjnym arcybiskupa, kard. Blase’a Cupicha. Z kolei 59-letni ks. Grob, rodem z Wisconsin, jest ekspertem w dziedzinie prawa kanonicznego, od 2017 r. – wikariuszem sądowym. Kapłańskie święcenia otrzymał w 1992 r.

„Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu za dar tych nowych biskupów pomocniczych. Każdy z tych wspaniałych kapłanów wniósł wyjątkowy wkład w życie Kościoła i społeczeństwa, a wszystkich łączy poważne zaangażowanie w posługę duszpasterską, wierność Ewangelii i inspirujące osobiste świadectwo” – napisał kard. Cupich w oświadczeniu z 11 września.

Trzej biskupi- nominaci zostaną otrzymają sakry 13 listopada br., we wspomnienie św. Franciszki Cabrini – zmarłej w Chicago w 1917 r. pierwszej kanonizowanej obywatelki USA.

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda