USA: jezuici publikują listę kapłanów, którzy wykorzystywali seksualnie nieletnich od 1950 roku

Prowincja Maryland Towarzystwa Jezusowego działająca we wschodniej części USA upubliczniła listę jezuitów, którzy stanęli wobec „wiarygodnych” bądź „potwierdzonych” oskarżeń o wykorzystywanie seksualne nieletnich od 1950 roku.

Na liście znalazły się 24 nazwiska. Ostatni z przypadków molestowania, który znalazł się na liście, miał miejsce w 2002 roku. Pięciu wciąż żyjących kapłanów mieszka w nadzorowanym miejscu. Żaden z nich nie pełni obecnie aktywnie posługi duszpasterskiej.

Jak czytamy w tekście zamieszczonym na portalu Crux, niektórzy spośród wymienionych jezuitów zostało usuniętych z posługi jeszcze w latach 90. XX wieku. Są jednak tacy, których usunięto dopiero w 2002 roku – po tym, jak wybuchł skandal pedofilski w Bostonie.

Crux cytuje też wypowiedź ofiary, Davida Lorenza, który jest liderem lokalnej Sieci Ocalałych w Maryland (SNAP). Lorenz wyraził radość z faktu, że jezuici opublikowali listę księży oprawców, by niektóre z ofiar mogły „odetchnąć z ulgą i ruszyć naprzód swoje życie”. Podkreślił jednocześnie, że lista jest według niego „całkowicie nieadekwatna” i że jedynym sposobem, by uzyskać wszystkie informacje na temat nadużyć seksualnych wobec nieletnich w Kościele katolickim jest ekspertyza niezależnych śledczych (jak to miało miejsce np. w przypadku raportu z Pensylwanii, gdzie w sześciu z ośmiu diecezji stanu w ciągu 70 lat 301 księży katolickich skrzywdziło ponad tysiąc dzieci).

Prowincja Maryland obejmuje dziewięć stanów: Dystrykt Kolumbia, Pn. i Pd. Karolina, Georgia, Virginia, Zach. Virginia, New Jersey, Pensylwania i Maryland

Wcześniej, w grudniu br. dwie inne prowincje jezuitów opublikowały listę ponad 150 księży, którzy zostali „wiarygodnie oskarżeni” o wykorzystywanie seksualne nieletnich. Ogółem, Towarzystwo Jezusowe w USA opublikowało już dane dotyczące jezuitów molestujących nieletnich z ponad połowy kraju.

Za: www.deon.pl