Home WiadomościZe Świata USA: kolejna wielka powódź w parafii redemptorystów w Manville

USA: kolejna wielka powódź w parafii redemptorystów w Manville

Redakcja

Na przełomie sierpnia i września 2021 r. nad wschodnim wybrzeżem USA szalał huragan „Ida”, który w New Jersey, już jako burza tropikalna, spowodował wielkie szkody. Kolejny raz bardzo poważnie została zalana duża część parafii redemptorystów w Manville, ucierpiał także jeden z naszych kościołów. Mieszkańcy wraz z duszpasterzami nie poddają się i proszą o modlitewne wsparcie.

* * *

1 września 2021 r., jak co środę grupa parafian zgromadziła się na nowennie do MB Nieustającej Pomocy, a następnie została odprawiona Msza św. Ponieważ od kilku godzin szalała nad miastem tropikalna burz „Ida” zrezygnowano z kazania i odwołano czuwanie modlitewne, które zwyczajowo kończyło się apelem jasnogórskim o 21:00, aby wierni mogli bezpiecznie wrócić do domu.

Przez prawie 7 godzin trwania burzy regularnie przychodziły ostrzeżenia o możliwych lokalnych podtopieniach zachęcające ludzi do pozostania w suchym i bezpiecznym miejscu. Jeździły wozy policyjne i strażackie blokując drogi, w których zaczęła zbierać się woda oraz ratowały ludzi z domów które nabierały wody.

O pierwszej w nocy odezwały się syreny przeciwpowodziowe. Rozmiar tragedii można było ocenić dopiero w świetle następnego dnia. Poziom wód w pobliskich rzekach Raritan i Millstone, w których widłach znajduje się miasteczko Manville, podniósł się o 27 stóp (ponad 8 metrów – red.). Pod wodą znalazła się znaczna część miejscowości.

W wyniku powodzi po raz kolejny została zalany kościół Christ the King a także szkoła, która choć położona znacznie wyżej i kilka przecznic dalej, także tym razem ucierpiała . Kościół Christ the King, należący do parafii Chrystusa Odkupiciela, był zalewany w czasie kataklizmów w latach 1955, 1971, 1999, 2007, 2010, 2011 oraz obecnie w 2021.

Obecnie trwa usuwanie skutków powodzi. Parafia Chrystusa Odkupiciela włączyła się w pomoc dotkniętym powodzią ofiarując wsparcie w usuwaniu skutków, nocleg, żywność, środki czystości, środki finansowe, wspomagana w tym dziele przez diecezjalny zespół Caritas (Catholic Charities) oraz okoliczne parafie (St. Joseph z Millstone oraz Mary Mother of God z Hillsborough).

Wjeżdżając do Manville można napotkać znak „Manville-New Beginning” („Manville – nowy początek”). Rzeczywiście, po raz kolejny w Manville mieszkańcy zalanych terenów będą zaczynać od nowa. Prosimy o modlitwę, aby obecne doświadczenie nie zniszczyło wiary w Boga i ludzką dobroć.

o. Stanisław Słaby CSsR, proboszcz, Manville, NJ w USA

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda