Home WiadomościZe Świata USA: ruszył dominikański projekt „Aquinas 101” promujący myśl św. Tomasza z Akwinu w naszych czasach

USA: ruszył dominikański projekt „Aquinas 101” promujący myśl św. Tomasza z Akwinu w naszych czasach

Redakcja

Instytut Tomistyczny przy Dominikańskim Domu Studiów w Waszyngtonie (www.thomisticinstitute.org) opracował projekt przybliżenia myśli swego patrona współczesnym młodym naukowcom. Ma on za zadanie wzmocnić intelektualną formację nie tylko katolików, ale też „wszystkich chrześcijan” w pluralistycznej współczesnej Ameryce i świecie. Dotyczy to zwłaszcza studentów wyższych uczelni, dla których przygotowano specjalne programy i wykłady z wykorzystaniem YouTube’a, podkastów i innych nośników.

Jak podano we „Wprowadzeniu” twórcom projektu chodzi o „promowanie myśli św. Tomasza, wybitnego XIII-wiecznego filozofa i teologa, który po mistrzowsku odczytuje (otaczającą nas) rzeczywistość. Jego pisma pomagają nam w znalezieniu odpowiedzi na takie, stale nurtujące człowieka zagadnienia jak Bóg, człowiek, przyroda i świat naturalny, prawo czy moralność. Ale są tu także inne tematy, które mają szczególnie dziś duże znacznie, jak „relacja między współczesną nauką a wiarą lub „pogoń za szczęściem w erze cyfrowej” – podkreślili inicjatorzy portalu.

Interesujący i zabawny jest zwiastun „Aquinas 101”, przedstawiający młodego studenta, wyruszającego na wspinaczkę górską, symbolicznie wyrażającą zdążanie do Wiedzy. Żegnają go rodzice, a matka daje mu na drogę różaniec, który towarzyszy mu w tej wspinacze nawet wtedy, gdy zaczynają spadać na niego z góry głazy, symbolizujące różne konflikty na styku nauki i wiary.

Dużo energii dodaje mu wypowiedź m.in. prof. Karin Oberg, wykładającej astronomię w Ośrodku Astrofizyki na Uniwersytecie Harvarda. Mówiąc o swojej drodze naukowej podkreśla ona, że „staję się lepszym naukowcem, gdy towarzyszy mi wiara”. Podobnie twierdzi o. Thomas Davenport OP – wykładowca filozofii z Uniwersytetu św. Tomasza w Rzymie, który obronił pracę doktorską z fizyki na Uniwersytecie Stanford w Kalifornii. Mówiąc o swojej drodze jako naukowca i zakonnika, zauważył, że „zawsze byłem zauroczony cudem Boskiego stworzenia, nawet w najdrobniejszych jego szczegółach. Ale jako dominikanin zacząłem dostrzegać miejsce tego stworzenia w Jego opatrznościowym porządku. Mam nadzieję głosić piękno Jego miłości, która sięga nawet najmniejszych jednostek”.

On i inni wykładowcy, duchowni i świeccy, w duchu św.Tomasza mówią o „symfonii między wiarą a ludzkim rozumieniem”. Pod tym kątem udostępniono już w sieci pierwszy wykład z tej serii, zatytułowany „Czy nauka jest przeciwna wierze?”.

KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda