Home WiadomościZe Świata USA: Święto życia konsekrowanego

USA: Święto życia konsekrowanego

Redakcja

W środę, 1 lutego 2012 roku, do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville przybyli polscy zakonnicy, pracujący w Chicago i okolicach. Odpowiedzieli oni na zaproszenie salwatorianów z Merrillville, aby wspólnie, w polskim gronie, świętować Dzień Życia Konsekrowanego.

Byli obecni przedstawiciele następujących zgromadzeń i zakonów: karmelici bosi, werbiści, chrystusowcy, zmartwychwstańcy, ksiądz filipin, brat jezuita, siostry misjonarki Chrystusa Króla, albertynki, benedyktynki i dominikanki. Wśród sióstr, były także misjonarki pracujące wśród Polonii w Phoenix w Arizonie, Detroit w Michigan oraz dwie siostry z Kanady.

Dzień Życia Konsekrowanego, obchodzony od 1997 roku z inicjatywy bł. Papieża Jana Pawła II, przeżywany jest w Kościołach lokalnych, w dniu 2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego.

Wspólne świętowanie polskich zakonników z okolic Chicago odbyło się po raz pierwszy. O godzinie 16.30 wszyscy zgromadzili się w kościele, gdzie zostali przywitani przez przełożonego wspólnoty salwatorianów. Przypomniał on o celu Święta Życia Konsekrowanego, nakreślonym przez bł. Jana Pawła II. Podkreślił też, że dzisiejsze święto jest dla nas, „jest po to, byśmy spotykając się razem, poczuli się bardziej zintegrowani, mocni, ubogaceni naszym wzajemnym doświadczeniem wiary i misji, realizacji naszego życia w konkretnym miejscu i pośród konkretnych ludzi, do których zostaliśmy posłani. Chcemy się razem pomodlić, a modląc się dziękować Bogu za dar życia, do którego nas powołał. Chcemy razem świętować i chcemy się ze sobą bardziej zaprzyjaźnić, gdyż nasza siła jest w jedności, we wzajemnej miłości i wspólnym działaniu”.

Następnie zgromadzeni wysłuchali konferencji ks. Łukasza Kleczka SDS pt. „Osoby konsekrowane w dziele nowej ewangelizacji w świetle Lineamenta XIII Synodu Biskupów nt. ‘Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej’ – Watykan 2012”.

Centralnym punktem spotkania była Msza św. koncelebrowana przed Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Przewodniczył jej ks. Tadeusz Winnicki TChr., proboszcz Polskiej Misji Katolickiej w Lombard, w stanie Illinois, były generał Towarzystwa Chrystusowego. Wygłosił on także homilię, w której wskazał na aspekt ofiarowania się Bogu, który dokonuje się w akcie profesji zakonnej oraz na obecność Matki Bożej w życiu każdej osoby konsekrowanej. Po zakończeniu Mszy św. odbyła się prezentacja Panoramy Tysiąclecia Chrześcijaństwa w Polsce, którą wielu z uczestników spotkania zobaczyło po raz pierwszy.

Kolejnym punktem świętowania była uroczysta agapa w Sali Milenijnej, przygotowana przez ekonoma ks. Rafała Ziajkę SDS oraz ekipę pań, które wspierają swoją pomocą i ofiarną posługą nasze Sanktuarium. Także siostry zakonne przywiozły przygotowane przez siebie potrawy i słodkości. Był to radosny czas dzielenia się doświadczeniem oraz budowania przyjaznych relacji pomiędzy polskimi zakonnikami.

Inicjatywa salwatorianów z Merrillville spotkała się z uznaniem wszystkich obecnych, co wyraził w swoim podziękowaniu ks. Tadeusz Winnicki Ochr. oraz ks. Kazimierz Garbacz SVD. Uczestnicy podkreślili zwłaszcza to, że bycie razem, tworzenie wspólnoty polskich osób konsekrowanych, dodaje wewnętrznej siły i pomaga w realizacji misji. Spotkanie to, w zamiarze organizatorów, ma zapoczątkować nową, doroczną tradycję. Toteż wszyscy zostali zaproszeni do wspólnego świętowania w Merrillville za rok.

Za: www.sds.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda