Home WiadomościZe Świata W Asyżu Włosi uczczą zmarłych w czasie pandemii koronawirusa

W Asyżu Włosi uczczą zmarłych w czasie pandemii koronawirusa

Redakcja

W Asyżu Włosi uczczą zmarłych w czasie pandemii koronawirusa. Inicjatywa Włoskiej Konferencji Biskupiej i franciszkanów z Asyżu ma na celu pocieszenie pogrążonych w żałobie. Od początku pandemii ponad 175 tys. osób we Włoszech zmarło z powodu lub w wyniku zakażenia wirusem COVID-19.

Od kilku tygodni nazwiska zmarłych z powodu koronawirusa zbierane są za pośrednictwem strony internetowej 4ottobre.sanfrancesco.org. W dniu wspomnienia św. Franciszka we wtorek 4 października lista zostanie złożona przed grobem świętego w Asyżu. Za wstawiennictwem św. Franciszka powierzymy zmarłych Bogu, zwrócili się przedstawiciele Kościoła do wszystkich, którzy w tym szczególnym dniu pamięci chcą wspominać bliską osobę.

We Włoszech odnotowano wyższą niż przeciętna liczbę zgonów, zwłaszcza w pierwszej fazie pandemii. Przewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupiej kard. Matteo Zuppi przypomniał, że wielu krewnych nie mogło osobiście pożegnać się ze swoimi zmarłymi z powodu środków ochrony w czasie pandemii i nadal cierpi z tego powodu. Inicjatywa ta ma być „konkretną drogą dotarcia do wszystkich w wierze i bliskiej przyjaźni” – powiedział arcybiskup Bolonii cytowany przez portal Vatican News i agencję informacyjną SIR.

Obok kard. Zuppiego na uroczystość św. Franciszka przybędzie we wtorek do Asyżu także prezydent Włoch Sergio Mattarella. W górnym kościele bazyliki św. Franciszka zapali lampę wotywną wspólnot włoskich i skieruje orędzie do narodu. Tradycyjnie co roku jeden z regionów Włoch ofiarowuje oliwę do lampy przed grobem św. Franciszka. W tym roku, na znak jedności i nadziei, uczyni to Włoska Konferencja Biskupia w imieniu wszystkich regionów kraju.

Włosi czczą św. Franciszka jako patrona swojego kraju.

ts (KAI) / Asyż

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda