Home WiadomościZe Świata W Australii zmarła „śpiewająca zakonnica”

W Australii zmarła „śpiewająca zakonnica”

Redakcja

W wieku 83 lat w swym rodzinnym mieście – Adelajdzie na południu Australii zmarła na raka 26 stycznia s. Janet Mead ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia z Almy. Zanim wstąpiła do zakonu, była nauczycielką muzyki w kolegium św. Alojzego w Adelajdzie, ale szeroką sławę jako „śpiewająca zakonnica”, także poza Australią, zyskała po skomponowaniu i zaśpiewaniu muzycznej wersji Modlitwy Pańskiej (Ojcze nasz) w rytmie rock-pop. Nagrała ją na wideo w szkolnym studiu muzycznym.

Nieoczekiwanie „The Lord’s Prayer” w wykonaniu siostry Mead w rytmie pop znalazło się na 3. miejscu australijskiej listy przebojów w 1974 i na czwartym w amerykańskiej „Billboard Hot 100”. Nagranie to przyniosło jej również nominację do nagród Grammy i Golden Gospel Award w 2004 roku. Na świecie rozeszło się ono w ponad 1,5 mln egzemplarzy a „śpiewająca zakonnica” otrzymała za nie „Złote Płyty” w USA i Australii. W 2004, gdy w swej ojczyźnie odebrała Złotą Płytę, przyznano jej również tytuł „Południowej Australijki Roku” za troskę o bezdomnych.

Mead była drugą zakonnicą, której hit znalazł się w pierwszej dziesiątce listy przebojów Billboardu. Przed nią takie zaszczytne miejsce uzyskała w 1963 roku belgijska siostra Luc-Gabrielle, występująca pod pseudonimem „Soeur Sourire” (Siostra Uśmiech) za swój światowy hit „Dominique” (o św. Dominiku – założycielu Zakonu Kaznodziejskiego).

W 2014 we włoskim telewizyjnym konkursie talentów „The Voice of Italy” zwyciężyła 26-letnia wówczas s. Cristina Scuccia ze Zgromadzenia Urszulanek Świętej Rodziny, która wkrótce zyskała światową sławę jako „Sister Cristina” i „Soeur Cristina”. Mimo występów w wielu krajach nie zrezygnowała z życia zakonnego i 8 września 2019 złożyła śluby wieczyste w swym zgromadzeniu.

Za: www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda