Home WiadomościZe Świata W Boże Narodzenie księża mogą celebrować dziennie cztery Msze

W Boże Narodzenie księża mogą celebrować dziennie cztery Msze

Redakcja

Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret pozwalający biskupom upoważnić kapłanów do odprawiania czterech Mszy dziennie w okresie Bożego Narodzenia. Obejmuje to dzień Uroczystości Narodzenia Pańskiego (25 grudnia), następnie Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia) oraz Uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia).

Chodzi o umożliwienie jak największej liczbie wiernych uczestnictwa w świątecznych uroczystościach. Decyzja wychodzi naprzeciw ograniczeniom w liczbie uczestników wprowadzonym ze względu na zagrożenie sanitarne spowodowane COVID-19.

Norma wskazana w Kodeksie prawa kanonicznego mówi, że w sytuacji braku kapłanów biskup z powodu słusznej racji może pozwolić, aby prezbiterzy celebrowali po dwie Msze w ciągu dnia powszedniego oraz trzy w niedziele i święta. Obecny dekret jedynie na czas Świąt przeżywanych podczas pandemii rozszerza możliwości sprawowania Mszy, aby odpowiedzieć w ten sposób na potrzeby wiernych zobowiązanych do zachowania restrykcji sanitarnych.

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

Za: Vatican News

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda