Home WiadomościZe Świata W Kijowie zakonnicy odprawili Boską Liturgię na stacji metra

W Kijowie zakonnicy odprawili Boską Liturgię na stacji metra

Redakcja

Na jednej ze stacji metra w centrum Kijowa, która obecnie służy jako schron dla mieszkańców stolicy, księża Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego odprawili 24 marca Boską Liturgię. Będzie ona sprawowana na stacji metra “raz lub dwa razy w tygodniu”.

Zakonnicy, którzy odprawili liturgię to dwaj bazylianie – Jozafat Kowaliuk i Tom Kuszka ze stołecznego klasztoru. Przyznają, że nigdy jeszcze nie odprawiali Mszy św. tak głęboko pod ziemią. Liturgię pomogła zorganizować parafianka kościoła św. Bazylego Wielkiego w Kijowie, Wiktoria, która pracuje teraz jako lekarz na tej stacji metra. Chór stanowiły kijowskie siostry bazylianki.

– Większość ludzi obecnych na tej stacji metra bardzo pozytywnie przyjęła tę inicjatywę i modliła się z nami. I chociaż na Liturgii byli przedstawiciele różnych wyznań, w modlitwie do jednego Boga mieliśmy wszyscy poczucie wielkiej, ekumenicznej jedności – powiedział o. Józafat. Przyznaje, to był to wyjątkowy moment, kiedy można było przebywać z ludźmi potrzebującymi wsparcia i wspólnie modlić się o zakończenie wojny, o ukraińskie wojsko i pokój na Ukrainie.

Boska Liturgia na stacji metra “raz lub dwa razy w tygodniu”

W tym trudnym czasie kijowskim ojcom bazylianom pomagają w duszpasterstwie siostry zakonne. Wczoraj towarzyszyły swoim śpiewem Boskiej Liturgii na stacji metra.

– Dotąd schodziliśmy do metra codziennie, aby spowiadać ludzi i towarzyszyć im duchowo, a od teraz planujemy sprawować Boską Liturgię raz lub dwa razy w tygodniu. Chcemy z podobną posługą odwiedzić także inne stacje – deklaruje ksiądz Jozafat.

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda