Home WiadomościZe Świata W maju następca Benedykta XVI kanonizuje 800 włoskich męczenników oraz dwie założycielki zgromadzeń zakonnych

W maju następca Benedykta XVI kanonizuje 800 włoskich męczenników oraz dwie założycielki zgromadzeń zakonnych

Redakcja

Decyzję o rezygnacji Ojciec Święty ogłosił na zakończenie zwyczajnego konsystorza publicznego, na który zwołał kardynałów w sprawie tegorocznych kanonizacji. Benedykt XVI wraz z Kolegium Kardynalskim postanowił, że w poczet świętych zaliczeni zostaną świeccy męczennicy z włoskiego miasta Otranto oraz dwie założycielki zgromadzeń zakonnych: Kolumbijka i Meksykanka. Kanonizacja ma się odbyć 12 maja. Dokona jej zatem już nowy Papież.

Ośmiuset wspomnianych męczenników oddało życie za wiarę pod koniec XV wieku. Kiedy w 1480 r. muzułmańscy Turcy zajęli Otranto na południu Włoch, uwięzili wszystkich mężczyzn począwszy od 15. roku życia. Zażądali od nich przyjęcia islamu. Wówczas rzemieślnik Antoni Primaldo oświadczył w imieniu całej grupy, że wolą umrzeć, aniżeli wyrzec się wiary. On też jako pierwszy został zabity. Po nim ścięto pozostałych, wyprowadzając ich po pięćdziesięciu na wzgórze. Ciała leżały nie pogrzebane przez cały rok, dopóki chrześcijanie nie odbili miasta z rąk tureckich. Współmieszkańcy spontanicznie otoczyli ich czcią. W drugiej połowie XVIII wieku, w 1771 r., papież Klemens XII zatwierdził trwający „od niepamiętnych czasów” kult. W 1980 r. Jan Paweł II odwiedził Otranto z okazji pięćsetlecia ich śmierci. Przed sześciu laty, w 2007 r., Benedykt XVI zatwierdził dekret o męczeństwie poniesionym przez tych wiernych świeckich za Chrystusa.

Ponadto maju zostaną kanonizowane dwie błogosławione, które żyły na przełomie XIX i XX wieku w Ameryce Łacińskiej. Kolumbijka Laura Montoya Upegui (zm. 1949) założyła Misjonarki Maryi Niepokalanej i św. Katarzyny ze Sieny. Natomiast Meksykanka Maria Guadalupe García Zavala (zm. 1963) była założycielką zgromadzenia Służebnic św. Małgorzaty Marii i Ubogich.

ak/ rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda