Home WiadomościZe Świata W Rzymie trwa II Kongres Apostolatu Społecznego Towarzystwa Jezusowego

W Rzymie trwa II Kongres Apostolatu Społecznego Towarzystwa Jezusowego

Redakcja

W Rzymie rozpoczął się wczoraj, 4 listopada, II Kongres Apostolatu Społecznego Towarzystwa Jezusowego, który został zorganizowany w 50. rocznicę powstania Sekretariatu ds. Sprawiedliwości Społecznej i Integralnej Ekologii. Kongres odbywa się pod hasłem „Podążając drogą sprawiedliwości i pojednania: 50 lat i dalej”. Zgromadził ponad 200 jezuickich ekspertów z całego świata i potrwa do 8 listopada.

Dyrektor Sekretariatu, o. Xavier Jeyaraj SJ, przypomniał ojca Pedro Arrupe SJ, który pół wieku temu pragnął stworzyć sekretariat zajmujący się sprawiedliwością społeczną argumentując to tym, że „naszej duchowości nie można zrozumieć bez wymiaru społecznego”. Ojciec Jeyaray wspomniał także pięćdziesięciu siedmiu jezuickich męczenników, którzy „poświęcili swoje życie w walce o sprawiedliwość i równość w miejscach, w których działali”.

„Sprawiedliwość społeczna i troska o biednych – wyjaśniał kardynał Turkson – to tematy, które są obecne w Piśmie Świętym, choćby w Księdze Amosa i Księdze Izajasza, a także w tekstach Ojców Kościoła (Jan Chryzostom, Ambroży) oraz w dokumentach papieskich (Rerum novarum Leona XIII, Mater et Magistra Jana XXIII, Gaudium et spes z Soboru Watykańskiego II, Populorum progressio Pawła VI, Sollicitudo rei socialis Jana Pawła II, Caritas in veritate Benedykta XVI, Laudato si Franciszka).

„Jesteśmy tutaj, aby pamiętać – powiedział ojciec generał Arturo Sosa SJ – to znaczy odnowić i umocnić wiarę, która domaga się sprawiedliwości, dialogu z kulturami, zaangażowania w integralną ekologię i promowania postawy pojednania się z Bogiem i z całym Jego stworzeniem. Odwołując się do pamięci, uznajemy również nasze błędy i przyznajemy się do naszych upadków, starając się zarazem wykorzystać to wszystko, czego nauczyliśmy się na naszym doświadczeniu. Kiedy uświadamiamy sobie nasz grzech i nasze zaniedbania, okazujemy naszą kruchość i przyznajemy, że potrzebujemy pomocy. Jednocześnie doświadczamy miłosierdzia, które pozwala nam stać się szafarzami pojednania, pomagającymi budować przyszłość pod kierunkiem Ducha Świętego ”.

Misja Sekretariatu ds. Sprawiedliwości Społecznej i Integralnej Ekologii, określona przez generalnego przełożonego Towarzystwa Jezusowego „nie polega na tym, aby sprawy społeczne i ekologia stały się szczególną misją części lub wyspecjalizowanej grupy jezuitów, ale na promowaniu zaangażowania społecznego i ekologicznego w całym Towarzystwie Jezusowym” – podkreślił Generał Sosa.

Pełny tekst wystąpienia inauguracyjnego o. Arturo Sosy SJ w języku angielskim można przeczytać na oficjalnej stronie Towarzystwa Jezusowego.

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda