Home WiadomościZe Świata W Salamance zakończył się Pijarski Synod Młodych

W Salamance zakończył się Pijarski Synod Młodych

Redakcja

W Salamance zakończył się Pijarski Synod Młodych. W tych samych dniach, od 30 lipca do 2 sierpnia 2018 r. równoległe odbywały się synody na czterech kontynentach: dla Europy w Salamance, dla obu Ameryk w meksykańskiej Oaxaca, dla Afryki w Yaoundé w Kamerunie i dla Azji w Manili na Filipinach.

Pijarski Synod Europy zgromadził 68 uczestników z pijarskich prowincji z Hiszpanii (Betanii, Emaus, Katalonii), z Włoch, Austrii, Węgier, Słowacji i Polski. Nasz kraj reprezentowali członkowie zespołu przygotowującego Pijarski Synod w Warszawie: Katarzyna Barnaś, Rafał Cycoń i o. Jacek Wolan.

„Nie wiemy dokąd zaprowadzi nas Duch Święty, ale na pewno nie możemy stąd wyjechać tacy sami” – mówił o. Pedro Aguado, Generał Zakonu w czasie konferencji otwierającej. Owocem Synodu z pewnością są nowe znajomości pomiędzy pijarską młodzieżą z Europy oraz chęć wspólnych spotkań, co potwierdzali obecni na tym wyjątkowym spotkaniu pijarzy i świeccy współpracownicy, m.in. Członkowie Bractwa i koordynatorzy Ruchu Caladanz.

Salamanka, nazywana jest Złotym Miastem za sprawą połyskującego w słońcu piaskowca, którego wykorzystano do budowy większości budynków, to najbardziej studenckie miasto w Hiszpanii z uniwersytetem cieszącym się jubileuszem 800-lecia istnienia, chętnie wybieranym także przez obcokrajowców. Pobyt w Salamance był niezwykły nie tylko ze względu na walory turystyczne.

Dynamika synodu obejmowała spotkania w grupach międzynarodowych, uczestnictwo w warsztatach przygotowanych przez każdą z prowincji, wspólne dzielenie się doświadczeniem przy okrągłym stole prowadzonym przez o. Juana Carlosa de la Riva. Korzystaliśmy z podsumowań przesłanych przez poszczególne prowincje, by określić wezwania, a następnie propozycje. Gościem specjalnym był absolwent szkół pijarskich, emerytowany biskup San Sebastian, ks. bp Juan María Uriarte Goiricelaya.

W całym Zakonie przeszliśmy synodalną drogę rozpoczynając od synodów w miejscach pijarskiej obecności, w każdej szkole bądź parafii pijarskiej, poprzez Synody Prowincjalne. Owocem Pijarskiego Synodu Europy i pozostałych kontynentów są zredagowane wezwania i propozycje dla młodych, dla Zakonu i dla Kościoła. Ojciec Generał będzie mógł je przedstawić na Synodzie Biskupów w Rzymie. Po opublikowaniu przez Papieża Franciszka posynodalnej adhortacji w przyszłym roku odbędzie się Pijarski Synod zbierający przedstawicieli młodzieży i pijarów z całego świata.

Za: www.pijarzy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda