Home WiadomościZe Świata Wakacyjne spotkanie młodzieży pijarskiej w Nitrze na Słowacji

Wakacyjne spotkanie młodzieży pijarskiej w Nitrze na Słowacji

Redakcja

Od 1 do 7 lipca w Nitrze na Słowacji miało miejsce Wakacyjne Spotkanie Młodzieży Pijarskiej (PYM). W spotkaniu uczestniczyło 170 osób z Białorusi, Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Reprezentację naszej Prowincji utworzyła młodzież z Krakowa, Łowicza, Poznania, Rzeszowa i Warszawy. 

Spotkanie rozpoczęło się mszą świętą celebrowaną przez o. Juraja Ďurneka, prowincjała słowackich pijarów i przez tydzień obfitowało w wydarzenia duchowe. Codzienne Eucharystie celebrowane w językach uczestników oraz czuwania i modlitwy wieczorne pogłębiały wiarę. Wyjątkowym wydarzeniem był udział młodzieży w narodowej pielgrzymce Słowaków do Nitry z okazji uroczystości świętych Cyryla i Metodego. Gościem specjalnym spotkania był o. Mateusz Pindelski, prowincjał polskiej prowincji, który celebrował mszę świętą w języku polskim i wygłosił kazanie.

Program PYMu obfitował w wydarzenia kulturalne i turystyczne. Nitra dała się poznać w ramach gry miejskiej, na rowerach a nawet „turystyczną ciufcią”. Uczestnicy byli między innymi w Trenczynie, gdzie poznawali miasto i jego historię. 

W programie także miały miejsce workshopy, podczas których uczestnicy mieli okazję twórczo spędzić czas a ostatniego wieczoru PYMu przedstawiali efekty swojej pracy.

Za: www.pijarzy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda