Home WiadomościZe Świata Watykan: 13 października kanonizacja ks. kard. J. Newmana i czterech zakonnic

Watykan: 13 października kanonizacja ks. kard. J. Newmana i czterech zakonnic

Redakcja

13 października odbędzie się kanonizacja angielskiego kardynała Johna Henry’ego Newmana (1801-1890) – ogłosił w poniedziałek Watykan po konsystorzu pod przewodnictwem papieża Franciszka. Świętymi ogłoszone zostaną też cztery błogosławione zakonnice.

Ksiądz kardynał John Newman był konwertytą, filozofem, pisarzem i teologiem. Wychował się i kształcił w środowisku anglikańskim, przyjął anglikańskie święcenia w Oksfordzie i prowadził tam pracę duszpasterską, a później, już w dojrzałym życiu, przeszedł na katolicyzm.

Święcenia w Kościele katolickim przyjął w 1847 roku.

Prowadził działalność m.in. w Dublinie, gdzie brał udział w organizacji katolickiego uniwersytetu, był też jego rektorem. Później zaangażował się w prace na rzecz rozwoju edukacji katolickiej w Anglii.

Przypomina się, że w swej działalności jako katolicki duchowny Newman był często osamotniony i spotykał się z brakiem zrozumienia i nieufnością obu stron, a także z przejawami wrogości. Zarzucano mu, że jest „półkatolikiem”.

W 1879 roku papież Leon XIII mianował go kardynałem.

Newman zmarł w wieku 89 lat. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się za pontyfikatu Jana Pawła II. Błogosławionym ogłosił go papież Benedykt XVI w Birmingham w czasie swej wizyty w Wielkiej Brytanii w 2010 roku.

Zgodę na kanonizację wyraził Franciszek.

Papież postanowił w poniedziałek, że wraz z księdzem kardynałem Newmanem na ołtarze zostaną wyniesione cztery błogosławione: włoska zakonnica kamilianka Giuseppina Vannini (1859-1911), siostra Maria Teresa Chiramel Mankidiyan(1876-1926) z Indii, założycielka Zgromadzenia Świętej Rodziny, zakonnica z Brazylii Dulce Lopes Pontes (1914-1992) i Szwajcarka Marguerite Bays (1815-1879) – tercjarka franciszkańska, mistyczka i stygmatyczka.

PAP/RIRM

Za: www.radiomaryja.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda