Home WiadomościZe Świata Watykan: Bp Walter Guillén Soto, salezjanin, mianowany pierwszym biskupem diecezji Gracias, w Hondurasie

Watykan: Bp Walter Guillén Soto, salezjanin, mianowany pierwszym biskupem diecezji Gracias, w Hondurasie

Redakcja

W dniu dzisiejszym, 27 kwietnia, Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało do wiadomości, że Ojciec Święty Franciszek erygował nową diecezję Gracias, w Hondurasie, mianując jej pierwszym biskupem bpa Waltera Guilléna Soto, który zaledwie w listopadzie ubiegłego roku został mianowany biskupem tytularnym Nasbinca i biskupem pomocniczym Tegucigalpa.

Nowa diecezja powstała z podziału diecezji Santa Rosa de Copán i jest sufraganią Kościoła metropolitalnego Tegucigalpy. Rozciąga się na powierzchni 7357 km2, obejmuje 574 693 mieszkańców, którzy są otoczeni opieką duszpasterską w ramach 21 parafii; liczy 28 księży diecezjalnych, nie ma księży zakonnych, jest natomiast 17 seminarzystów i 22 zakonnice.

Bp Walter Guillen Soto urodził się 6 grudnia 1961 r. w San Pedro Sula, w Hondurasie. Posiada licencjat z teologii, który zdobył na “Universidad Francisco Marroquin” w Gwatemali, a także – z pedagogiki i nauk o wychowaniu “Universidad Don Bosco” w San Salwador, w Salwadorze, oraz doktorat  z wychowania i nauk pedagogicznych “Universidade de Santiago de Compostela” w Hiszpanii.

Złożył śluby zakonne jako salezjanin Księdza Bosko 6 czerwca 1986 r., a święcenia kapłańskie przyjął 5 listopada 1988 roku.

Jako salezjanin pełnił różne funkcje: kierownika akademickiego Instytutu “San Miguel” w Tegucigalpie; dyrektora Instytutu Teologicznego Archidiecezji Tegucigalpy; dyrektora Instytutu “Ricaldone” w mieście San Salvador; dyrektora szkoły technicznej “Don Bosco” w San Jose, w Kostaryce; dyrektora szkoły technicznej “Don Bosco” w mieście Panama, w Panamie; dyrektora szkoły technologicznej “Don Bosco AC” w Saltillo, w Meksyku; sekretarza arcybiskupa Tegucigalpy, kard. Oscara Andresa Rodrigueza Maradiagi; rektora sanktuarium “San Juan Bosco” w Tegucigalpy, a od 2018 roku – głównego kapelana Katolickiego Uniwersytetu Honduraskiego. Był także prezesem Katolickiej Federacji Panamy i prezesem Konfederacji Edukacji Katolickiej Interameryki (CIEC). 

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda