Home WiadomościZe Świata Watykan: dwaj jezuici laureatami nagrody „Centesimus Annus – Pro Pontifice”

Watykan: dwaj jezuici laureatami nagrody „Centesimus Annus – Pro Pontifice”

Redakcja

Dwaj jezuici: o. Patrick Riordan i o. Jaime Tatay otrzymają w tym roku nagrodę „Ekonomia i społeczeństwo” Papieskiej Fundacji „Centesimus Annus – Pro Pontifice”. Jak poinformowano w Watykanie, wręczenie nagrody, której wysokość wynosi 20 tys. euro, odbędzie się 16 grudnia w Rzymie pod przewodnictwem sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina.

Prestiżowa nagroda przyznawana jest co dwa lata za publikacje, które „wyróżniają się oryginalnym wkładem w wyjaśnianie, pogłębianie i stosowanie katolickiej nauki społecznej”. Jednocześnie publikacje te „z profetyczną mocą” powinny „nadawać wyraz chrześcijańskiemu zaangażowaniu w działania gospodarcze i społeczne”.

Irlandczyk Riordan został wyróżniony za książkę „Recovering Common Goods” (2017), poświęconą stosowaniu zasady dobra wspólnego w życiu publicznym. Hiszpan Tatay otrzymuje nagrodę za pracę „Ecología integral” (2018), w której analizuje kwestię zrównoważonego rozwoju z perspektywy katolickiej.

Utworzona w 1993 roku fundacja „Centesimus Annus – Pro Pontifice” odnosi się do tytułu ostatniej encykliki społecznej Jana Pawła II. Swoją encykliką „Centesimus annus” z 1991 roku papież nawiązał do ogłoszonej 100 lat wcześniej encykliki społecznej „Rerum novarum” Leona XIII, uważanej za manifest katolickiej nauki społecznej.

ts (KAI) / Watykan

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda