Home WiadomościZe Świata Watykan: franciszkanie na Dniu Pojednania

Watykan: franciszkanie na Dniu Pojednania

Redakcja

Franciszkańscy penitencjarze posługujący przy Bazylice św. Piotra wzięli udział w zwołanym przez papieża Franciszka Dniu Pojednania. Emocjami uczestnictwa w tym niezwykłym wydarzeniu dzieli się żyjący w cieniu kopuły Bazyliki o. Lucjan Bogucki.

 

W Piątek 28 marca 2014 r. papież Franciszek spotkał się z ponad 500 uczestników XXV Kursu o forum wewnętrznym organizowanym co roku przez Penitencjarię Apostolską.

 

Oprócz kapłanów i seminarzystów, stałych uczestników kursu, w audiencji z Ojcem Świętym wzięli udział Penitencjarze mniejsi papieskich bazylik Rzymu.

 

Audiencja była krótka, ale słowa Biskupa Rzymu były mocne. Przypomniał on przede wszystkim zebranym, że mają być „ludźmi Ducha Świętego”, że powinni pracować nad dojrzałością ludzką, aby ich osobowość nie przeszkadzała, ale ułatwiała dostęp wiernym do doświadczenia miłosierdzia i przebaczenia w sakramencie pojednania. Papież pouczał, aby z penitentami nie być ani zbyt surowymi, ani nadmiernie wyrozumiałymi.

 

Tego samego dnia o godzinie 17.00 w Bazylice św. Piotra Ojciec Święty otworzył w obecności licznie zebranych wiernych Rzymu nabożeństwa pokutne zorganizowane pod hasłem „24 godziny dla Pana”. Zgromadziło ono w łączności z Rzymem rzesze wiernych na całym świecie, które zjednoczyły się z papieżem Franciszkiem w modlitwie, adoracji eucharystycznej i celebracji sakramentu pojednania.

 

W Bazylice św. Piotra papieskiej celebracji towarzyszyli przy ołtarzu nie kardynałowie czy prałaci, ale kapłani, którzy codziennie są w rzymskich bazylikach papieskich narzędziami Bożego Miłosierdzia.

 

Podczas nabożeństwa pokutnego Ojciec Święty nie tylko posługiwał wiernym jako szafarz sakramentu, ale także sam przystąpił do spowiedzi. Ukląkł przed pierwszym z brzegu franciszkaninem, posługującym jako papieski spowiednik w Bazylice.

 

Tak się akurat złożyło, że był to rektor franciszkańskiego kolegium penitencjarzy. Gdy przed rozpoczęciem sakramentalnego rytu spowiedzi wzruszony spowiednik zdołał powiedzieć: „Ojcze Święty!”, w odpowiedzi usłyszał: „Teraz po prostu zwykły brat…”.

P. Lucián/red.
foto: br. Andrzej Pawlik/P. Lucián

Więcej na: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda