Home WiadomościZe Świata Watykan: franciszkanin biskupem na Korsyce

Watykan: franciszkanin biskupem na Korsyce

Redakcja

Ojciec Święty mianował o. François-Xavier Bustillo, OFM Conv. dotychczasowego gwardiana klasztoru św. Maksymiliana Kolbe w Lourdes, biskupem Ajaccio (Francja) – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

O. François-Xavier Bustillo, OFM Conv., urodził się 23 listopada 1968 r. w Pampelunie, w Hiszpanii. Wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego w Baztan (Nawarra), a następnie rozpoczął postulat w Zakonie Franciszkanów Konwentualnych w Padwie (Włochy), gdzie ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Instytucie Teologicznym św. Antoniego Doktora. W 1997 r. uzyskał licencjat kanoniczny z teologii w Instytucie Katolickim w Tuluzie. Profesję wieczystą złożył 20 września 1992 roku, a święcenia kapłańskie przyjął 10 września 1994 roku. W tym samym roku, wraz z kilkoma współbraćmi, założył klasztor św. Bonawentury w Narbonne (Francja).

Był kolejno gwardianem wspólnoty franciszkańskiej w Narbonne (1994-2018); proboszczem parafii św. Bonawentury w Narbonne (1994-2007); kustoszem prowincjalnym Francji i Belgii (2006-2018); Proboszczem- moderatorem zespołu duszpasterskiego Sainte-Croix en Narbonnais i członkiem Rady Kapłańskiej diecezji Carcassonne et Narbonne (2007-2018); wikariuszem biskupim dla Narbonnais-Corbières, delegatem ds. nowych ruchów duchowości i dialogu międzyreligijnego (2012-2018). Od 2018 r. do chwili obecnej był gwardianem klasztoru św. Maksymiliana Kolbe w Lourdes, delegatem biskupim ds. sanktuarium w Lourdes i ds. ochrony małoletnich, a od 2020 r. członkiem Rady Kapłańskiej diecezji Tarbes et Lourdes.

Katolicy stanowią 91 proc. ze 324 tys. mieszkańców Korsyki. W tamtejszej diecezji pracuje 72 kapłanów, w tym 54 diecezjalnych, a na jednego przypada ponad 4 tys. wiernych.

st (KAI) / Watykan

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda