Home WiadomościZe Świata Watykan: kard. Grech prosi mnichów i mniszki o modlitwę w intencji procesu synodalnego

Watykan: kard. Grech prosi mnichów i mniszki o modlitwę w intencji procesu synodalnego

Redakcja

Na nieco ponad miesiąc przed oficjalnym otwarciem (9-10 października 2021 r.) procesu synodalnego (2021-2023), kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, skierował serdeczny apel do „wszystkich braci i sióstr powołanych do życia monastycznego i kontemplacyjnego”, prosząc ich o modlitwę w intencji synodu.

W dniu wspomnienia św. Augustyna kard. Grech pisze: „Nie proszę was, abyście modlili się w miejsce innych braci i sióstr, ale abyście dla wszystkich podtrzymywali żywe zainteresowanie duchowym wymiarem podejmowanego przez nas procesu, aby umieć rozeznać działanie Boga w życiu Kościoła powszechnego i poszczególnych Kościołów partykularnych. Bądźcie dla wszystkich «szafarzami modlitwy», którzy w uwielbieniu i wstawiennictwie przypominają wszystkim, że bez komunii z Bogiem nie ma komunii między nami” – pisze sekretarz generalny Synodu Biskupów.

List, który koncentruje się na trzech kluczowych słowach życia monastycznego i kontemplacyjnego (słuchanie, nawrócenie i komunia), pragnie zaświadczyć o znaczeniu modlitwy w procesie synodalnym. „Modlitwa otwiera serca. Otwiera ucho na słuchanie, które jest czymś więcej niż słuchaniem i czyni nas wrażliwymi działanie Ducha Świętego w naszym życiu. Nie ma prawdziwego rozeznania bez modlitwy” – komentuje kardynał Grech.

Listowi towarzyszy seria filmów wideo z refleksjami i świadectwami o tym, jak słuchanie jest rozumiane i przeżywane w niektórych wspólnotach i tradycjach monastycznych. Są wśród nich wypowiedzi byłego generała dominikanów, o. Timothy Radcliffe’a, sióstr klarysek z klasztoru św. Klary z Mediolanu, mnichów z klasztoru Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie obrządku koptyjskiego z Egiptu, opata- prymasa benedyktynów, o. Gregory Polana OSB, mniszki ze wspólnoty w Grandchamp w Szwajcarii, w której żyje 50 sióstr różnych narodowości i denominacji chrześcijańskich, – siostry benedyktynki z „Klasztoru Chleba Życia” z Torreón (Meksyk), Siostry Klaryski Kapucynki z klasztoru Niepokalanego Poczęcia – Ban Pong Ratchaburi (Tajlandia)

st (KAI) / Watykan

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda