Home WiadomościZe Świata Watykan: Msza pogrzebowa kard. Richarda Kuuia Baawobra

Watykan: Msza pogrzebowa kard. Richarda Kuuia Baawobra

Redakcja

Dzisiaj w Bazylice św. Piotra odbyła się Msza pogrzebowa zmarłego kilka dni temu kard. Richarda Kuuia Baawobra, biskupa Wa w Ghanie. Liturgii przewodniczył kard. Giovanni Battista Re, dziekan kolegium kardynalskiego. Pod koniec uroczystości do bazyliki przybył papież Franciszek, aby pomodlić się za zmarłego.

W kazaniu kard. Re przypomniał, że kard. Baawobr przybył do Rzymu na konsystorz, który odbył się 27 sierpnia i został wtedy ustanowiony kardynałem pomimo swojej fizycznej nieobecności, spowodowanej problemami zdrowotnymi.

Dziekan kolegium kardynalskiego przypomniał drogę życiową afrykańskiego hierarchy, który urodził się w diecezji Wa w rodzinie katolickiej. W wieku 4 lat stracił ojca, a wiarę przejął od bardzo pobożnej matki. W roku 1981 ukończył studia filozoficzne w seminarium diecezjalnym, a następnie zdecydował się wstąpić do Zgromadzenia Misjonarzy Afryki, zwanych także Ojcami Białymi. W roku 1987 wyświęcono go na kapłana. W roku 2010 jako pierwszy Afrykańczyk został przełożonym generalnym swojego zgromadzenia.

Dziekan kolegium kardynalskiego przypomniał, że w 2016 roku papież Franciszek mianował go biskupem diecezji Wa na północy Ghany. Był pasterzem wiernym papieżowi oraz towarzyszącym swoim kapłanom i ludziom. Zawsze dostępny, by spotkać się i powiedzieć dobre słowo. Głęboko odczuwał odpowiedzialność, jaka wiązała się z byciem następcą apostołów.

W lipcu 2020 roku został członkiem Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. W ten sposób rozpoczęła się jego współpraca ze Stolicą Apostolską. W lipcu tego roku, uczestnicząc w Zgromadzeniu Plenarnym Episkopatu Afryki i Madagaskaru (SECAM), został wybrany jego przewodniczącym.

Kard. Re zaznaczył, że wraz z nim odchodzi bardzo znacząca postać afrykańskiego biskupa. Następnie dodał, że dochodziło do wielu sytuacji, w których działał aktywnie na pierwszej linii, był pracowitym bohaterem, obdarzonym wielkim poczuciem odpowiedzialności, chęcią czynienia dobra i wrodzonym duchem misyjnym. Inspirującą zasadę jego posługi jako zakonnika i biskupa stanowiło zawsze zaangażowanie w ewangelizację; a najwyższym celem, na który ukierunkowywał swoją działalność, było dobro dusz.

Krzysztof Ołdakowski SJ/vaticannews.va / Watykan
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda