Home WiadomościZe Świata Watykan: Ojciec Święty powołał oblata z RPA do godności biskupiej

Watykan: Ojciec Święty powołał oblata z RPA do godności biskupiej

Redakcja

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem koadiutorem południowoafrykańskiej diecezji Mariannhill misjonarza oblata – o. Neila Augustina Franka. Obecnie pełni on funkcję przełożonego Prowincji Południowej Afryki.

Biskup nominat urodził się 21 sierpnia 1966 roku w Pietermaritzburgu (archidiecezja Durban). Ukończył studia z zakresu fizyki na uniwersytecie KwaZulu-Natal w Republice Południowej Afryki. Następnie wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Studia filozoficzne odbył w scholastykacie św. Józefa (1993-1995), natomiast studia teologiczne podejmował na rzymskim Uniwersytecie Gregoriańskim (1995-1998). Śluby wieczyste w Zgromadzeniu złożył 4 stycznia 1998 roku, a święcenia prezbiteratu otrzymał 21 sierpnia 1999 roku.

Początkowo posługiwał w duszpasterstwie parafialnym (1999-2004), następnie podjął studia filozoficzne w Indiach. Po powrocie do RPA pracował jako proboszcz w dwóch parafiach oraz został dziekanem wydziału filozoficznego w Instytucie Teologicznym św. Józefa (2015-2018). Od 2018 roku pełnił funkcję prowincjała oblackiej jurysdykcji w Republice Południowej Afryki.

W diecezji Mariannhill zastąpi dotychczasowego ordynariusza – bp. Piusa Mlungisi Dlungwanę. Diecezja należy do metropolii durbanzkiej. Została erygowana jako wikariat apostolski w 1921 roku. W 1951 roku stała się diecezją.

(pg/omiworld/vatican.va)

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda