Home WiadomościZe Świata Watykan: Pozytywna opinia konsultorów teologów w procesie sł. B. Augusto Bertazzoniego

Watykan: Pozytywna opinia konsultorów teologów w procesie sł. B. Augusto Bertazzoniego

Redakcja

W dniu 12 marca, w czasie Kongresu szczególnego teologów konsultorów, który odbył się w siedzibie Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, wyrażono w pełni pozytywną opinię odnośnie do heroiczności cnót i świętości sługi Bożego Augusto Bertazzoniego, arcybiskupa Potenzy, urodzonego w miejscowości Pegognana (Mantua) w dniu 10 stycznia 1876 r., a zmarłego w mieście Potenza w dniu 30 sierpnia 1972 r. Sługa Boży uczęszczał do salezjańskiego oratorium w Turynie, gdzie spotkał Księdza Bosko, który wywarł wielki wpływ na jego formację.

Positio została zaprezentowana 27 września 2013 r. przez ks. Pierluigiego Cameroniego, salezjanina, postulatora ds. kanonizacyjnych Rodziny Salezjańskiej; najpierw relatorem był o. Daniel Ols OP, a potem – o. Zdzisław Kijas OFM Conv., który współpracował z bpem Gerardo Messiną, byłym wicepostulatorem, i dr Lodovicą Marią Zanet, pracownicą Biura postulatora generalnego Rodziny Salezjańskiej.

Warto zaznaczyć, że również 12 marca jest dniem śmierci św. Alojzego Orione, który wraz z młodym Augusto Bertazzonim uczęszczał do oratorium na Valdocco w Turynie. Obaj należeli do chłopców, którzy w 1887 roku ofiarowali swoje życie za zdrowie Księdza Bosko; Święty Młodzieży przepowiedział także, że młody Augusto zostanie biskupem.

Bp Bertazzoni był dobrym pasterzem i ojcem ubogich, prawdziwym mężem Bożym, człowiekiem wiary i modlitwy, niestrudzonym głosicielem Słowa Bożego, uważnym na potrzeby duchowe wiernych, a także ludzi niewierzących, dla nich wszystkich poświęcił aż do końca, ofiarując za Kościoły, którym przewodził jako biskup, cierpienia, które doprowadziły go do śmierci.

Był ojcem dla ofiar wojny i Żydów z Basilicaty, przenikliwym wychowawcą młodzieży, robił wszystko, aby kapłani z jego diecezji, wraz z zakonnikami i zakonnicami, oddawali się formacji ludzi młodych, czyniąc to zarówno w szkołach, jak i w ramach “Akcji Katolickiej”; im wszystkim zalecał, aby posiadali “ojcowskiego ducha” w odniesieniu do młodych pokoleń.

Po tym kroku, następny zostanie podjęty w czasie Sesji zwyczajnej kardynałów i biskupów. Następnie Ojciec Święty upoważni do promulgowania stosownego dekretu i ogłoszenia go czcigodnym sługą Bożym.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda