Home WiadomościZe Świata Watykan: wskazania duszpasterskie na Rok Wiary

Watykan: wskazania duszpasterskie na Rok Wiary

Redakcja

Wskazania duszpasterskie na ogłoszony przez Benedykta XVI Rok Wiary zawiera nota Kongregacji Nauki Wiary z datą uroczystości Objawienia Pańskiego 6 stycznia, która zostanie opublikowana w sobotę 7 stycznia. Opracowano ją w porozumieniu z innymi dykasteriami Stolicy Apostolskiej przy wkładzie utworzonego przy tej Kongregacji na zlecenie Papieża Komitetu Przygotowawczego Roku Wiary. W jego skład wchodzi jedenastu kardynałów, w tym dwóch Polaków: Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej, i Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, oraz pięciu biskupów. Już dzisiaj wydano w Watykanie komunikat przedstawiający treść dokumentu dykasterii ds. wiary.

Jak przypomniano, Ojciec Święty ogłosił Rok Wiary listem apostolskim Porta fidei z 11 października 2011 r. celem zwrócenia uwagi Kościoła na to, co leży mu na zawsze sercu, mianowicie na spotkanie z Chrystusem i na piękno wiary w Niego. Rok ten, trwający od 11 października b.r. aż do uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata 24 listopada 2013 r., ma się przyczyniać do nawrócenia i do odkrycia na nowo wiary. Rozpocznie się [11 października] w rocznicę dwóch ważnych wydarzeń, które naznaczyły oblicze Kościoła naszych czasów: w 50-lecie otwarcia przez bł. Jana XXIII obrad Soboru Watykańskiego II i 20-lecie promulgowania przez bł. Jana Pawła II Katechizmu Kościoła Katolickiego. Benedykt XVI od początku swego pontyfikatu zabiega zdecydowanie o właściwe rozumienie Soboru. Odrzuca błędną „hermeneutykę zerwania” z przeszłością, wdrażając to, co sam określił jako „hermeneutykę reformy” i odnowy w ciągłości. Przykładem takiej właśnie odnowy jest Katechizm Kościoła Katolickiego. Rok Wiary będzie okazją do szerzenia znajomości zarówno Soboru, jak Katechizmu.

Wskazania duszpasterskie watykańskiej dykasterii dotyczą obchodów Roku Wiary na czterech szczeblach. W skali Kościoła Powszechnego będą to uroczystości z udziałem Papieża, takie jak liturgia rozpoczynająca Rok Wiary, a także Synod Biskupów czy przyszłoroczny Światowy Dzień Młodzieży w Rio de Janeiro. Zapowiedziano też wielkie nabożeństwo ekumeniczne dla potwierdzenia wiary w Chrystusa wszystkich ochrzczonych. Episkopaty krajowe winny zadbać o formację katechetyczną. Należy tu wykorzystać sztukę, różnorodne media i publikacje.

Na szczeblu diecezjalnym zaleca się sympozja celem dialogu wiary i rozumu, a także liturgie pokutne, by prosić Boga o przebaczenie zwłaszcza grzechów przeciw wierze. W parafiach, wspólnotach, stowarzyszeniach i ruchach kościelnych centrum obchodów ma stanowić liturgia, zwłaszcza Eucharystia. Celem koordynowania różnych inicjatyw przy Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji powstanie specjalny Sekretariat Roku Wiary. Będzie on dysponował stroną internetową, skąd będzie można zasięgnąć wszelkich potrzebnych informacji.

ak/ rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda