Home WiadomościZe Świata W Watykanie odbyła się premiera filmu “Dwie korony” o świętym Maksymilianie Kolbe

W Watykanie odbyła się premiera filmu “Dwie korony” o świętym Maksymilianie Kolbe

Redakcja

W Watykanie odbyła się we wtorek premiera polskiego filmu “Dwie korony” w reżyserii Michała Kondrata. Fabularyzowany dokument to pierwszy film ukazujący nieznane dotąd powszechnie fakty z życia świętego Maksymiliana Kolbe.

Uroczysty pokaz zorganizowano w sali kinowej watykańskiej filmoteki w Palazzo San Carlo za Spiżową Bramą.

W premierze udział wzięła szefowa kancelarii premiera, minister Beata Kempa; obecny był także ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański.

We wprowadzeniu do projekcji reżyser powiedział: “Zależało mi na tym, aby świat szerzej poznał postać ojca Maksymiliana Kolbego”. “Całe jego życie jest gotowym scenariuszem filmowym” – podkreślił Kondrat. “Ubolewam – dodał – że nikt wcześniej nie podjął się tego zadania”.

Odtwórca głównej roli Adam Woronowicz powiedział PAP, że wielkim zaszczytem dla niego jest to, że mógł zagrać tak fascynującą postać. “Film przybliża postać świętego także dzięki zawartym w nim świadectwom osób, które go znały” – podkreślił aktor.

Film przedstawia sylwetkę ojca Kolbego – polskiego świętego męczennika, który dobrowolnie zmarł za więźnia w niemieckim obozie zagłady Auschwitz, ale jednocześnie dziennikarza i misjonarza. Prowadził działalność w Japonii, Chinach i Indiach. Ale, jak przypomniano, zaprojektował także pojazd do podróży międzyplanetarnych.

Autorzy filmu podkreślali, że opowiada on o niezwykłym człowieku, który oddał swoje życie, aby uratować inne; o wizjonerze przekraczającym ludzkie ograniczenia.

W filmie oprócz Woronowicza występują także Cezary Pazura, Maciej Musiał, Antoni Pawlicki, Paweł Deląg, Artur Barciś, Dominika Figurska, Sławomir Orzechowski, Marcin Kwaśny, Tadeusz Chudecki, Mateusz Pawłowski i Arkadiusz Janiczek.

Zdjęcia dokumentalne zostały zrealizowane w Polsce, Japonii i we Włoszech.

Kinową premierę filmu w Polsce zapowiedziano na 13 października.

PAP/pk

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda