Home WiadomościZe Świata Ważne słowa przełożonych zakonów. Czy na Synodzie w Rzymie dojdzie do radykalnej zmiany?

Ważne słowa przełożonych zakonów. Czy na Synodzie w Rzymie dojdzie do radykalnej zmiany?

Redakcja

Przełożeni trzech zakonów odpowiadali na pytania dziennikarzy. Jedno z nich dotyczyło drażliwej kwestii dotyczącej tego, kto może brać udział w Synodzie. „Czy zdajecie sobie sprawę, że osiemdziesiąt procent konsekrowanych w Kościele to kobiety”?

Trwa żywa debata na temat udziału kobiet w głosowaniach, jakie odbywają się na Synodzie poświęconym młodzieży. Jak zauważa NCR (National Catholic Reporter), faktem jest, że Synod jest zgromadzeniem biskupów i to oni stanowią większość. Jednak, tutaj NCR powołuje się na wypowiedzi kilku duchownych, którzy posiadają prawo do kłosowania, nie oznacza to, że kobiety powinny być wyłączone z możliwości wypowiedzi i głosowania w ramach prowadzonych na Synodzie spotkań.

Liderzy trzech męskich zakonów: dominikanów, jezuitów i franciszkanów konwentualnych spotkali się z dziennikarzami na konferencji prasowej, gdzie mówili o przebiegu Synodu.

Przełożony franciszkanów zauważył, że na Synod zostało wybranych dwóch braci ze zgromadzenia, by podkreślić, że męskie zakony obejmują zarówno świeckich jak i duchownych.

„Życie konsekrowane składa się z kapłanów i świeckich, dlatego dobrze jest, żeby na Synodzie pojawili się także ci drudzy” – powiedział Marco Tasca OFMConv, przełożony generalny franciszkanów konwentualnych.

Świeccy bracia pojawili się już na Synodzie przed trzema laty. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy jako niekonsekrowani zostaną zaakceptowani przez zgromadzenie. Sprawa doszła aż do papieża Franciszka, który zdecydował, że ich obecność nie jest problemem. „W tym roku już nie pytaliśmy o zgodę” – powiedział ojciec Tasca.

Zauważył, że teraz Synod powinien stanąć przed podobnym pytaniem. Tym razem o obecność sióstr zakonnych i kobiet. „To jest wielkie wyzwanie” – powiedział franciszkanin.

„Myślę, że najwłaściwsza postawa, to bycie razem. Nie osobno kobiety, osobno mężczyźni, ale razem” – stwierdził. Ujawnił także, że kilkanaście dni temu rozmawiał z przełożonymi innych zakonów o udziale kobiet w Synodzie.

„Synod jest zgromadzeniem biskupów. Ale skoro pozwala się na udział przedstawicieli życia zakonnego, to powinni oni pochodzić zarówno z żeńskich jak i męskich zgromadzeń. Czy zdajecie sobie sprawę, że osiemdziesiąt procent konsekrowanych w Kościele to kobiety?” – argumentował Bruno Cadore OP, generał dominikanów.

Dodał, że udział w Synodzie nie jest związany ze święceniami kapłańskimi, więc w przyszłości może dojść do sytuacji, w której zostaną zaproszeni różni przedstawiciele życia konsekrowanego.

Zdaniem Cadore, Synod poświęcony młodzieży szczególnie mocno domaga się obecności kobiet, biorąc pod uwagę ich pracę w dziedzinie edukacji, formacji oraz nauki wiary.

Arturo Sosa SJ, generał jezuitów zauważył, że Franciszek stara się „pogłębić Synodalność Kościoła” i wzmocnić jego wizję, jako „ludu Bożego” do którego należą zarówno mężczyźni jak i kobiety. „Myślę, że to pomoże nam pójść do przodu” – ocenił jezuita.

Jego zdaniem obecność powtarzających się pytań o udział kobiet w Synodzie oraz międzynarodowa petycja, która wzywa papieża do podjęcia działań w kierunku udzielenia kobietom głosu oznaczają „dyskomfort, który jest oznaką, że coś jest nie tak. Musimy słuchać i iść do przodu”.

Michał Lewandowski / National Catholic
Reporter / Washington Post

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda