Home WiadomościZe Świata Ważny krok ku beatyfikacji założycielki małych sióstr

Ważny krok ku beatyfikacji założycielki małych sióstr

Redakcja

Papież Franciszek wyniesie do chwały ołtarzy dwóch kapłanów, którzy ponieśli męczeńską śmierć głosząc Ewangelię argentyńskim Indianom. Są to żyjący w XVII w. ks. Pietro Ortiz de Zárate, argentyński kapłan diecezjalny i wdowiec, oraz o. Giovanni Antonio Solinas, włoski jezuita. Ich męczeństwo zostało oficjalnie uznane w zatwierdzonych przez Papieża dekretach Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Misjonarze ponieśli męczeńską śmierć w Valle del Zenta 1683 r. Zostali zaatakowani po odprawieniu Eucharystii przez członków plemion Tobas i Mocovies. Przed śmiercią zostali poddani torturom.

Inną postacią, której dotyczą ogłoszone dziś dekrety jest s. Magdeleine Hutin, założycielka Zgromadzenia Małych Sióstr Jezusa. W młodości zainteresowała się historią Charles de Foucauld. Wyjechała do Algierii, gdzie prowadziła dom dla ubogich. W 1939 r. założyła pierwszą wspólnotę nowego zgromadzania. Łączyła ją głęboka przyjaźń z Pawłem VI i Janem Pawłem II. Zmarła w Rzymie w 1989 r.

Inne założycielki zgromadzeń zakonnych, których dotyczą watykańskie dekrety to s. Maria Berenice Duque Hencker, która w Kolumbii utworzyła zgromadzenie Małych Sióstr od Zwiastowania, oraz Włoszka s. Elisabetta Martinez, która dała początek Zgromadzeniu Córek Matki Bożej z Leuca.

Ponadto Papież uznał heroiczność cnót dwóch kapłanów. Ks. Diego Hernández González był Hiszpanem, żył w latach 1915-1976. W młodości podczas wojny domowej został uwięziony za to, że wyniósł Hostie z płonącego kościoła. Jako kapłan wyróżniał się w duszpasterstwie chorych, dzieci i młodzieży.

 Z kolei ks. Giuseppe Spoletni należał do podrzymskiej diecezji Palestrina i dał się poznać jako niestrudzony szafarz sakramentu miłosierdzia. Podczas wojny ukrywał ludzi poszukiwanych przez faszystów. Zmarł w 1951 r. 

Za: Vatican News

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda