Home WiadomościZe Świata Werbiści – Ekwador: Odbudowano kaplicę w Tresvias

Werbiści – Ekwador: Odbudowano kaplicę w Tresvias

Redakcja

Dzięki ofiarności dobrodziejów z Polski udało się wyremontować kaplicę w wiosce Tresvias w Ekwadorze, zniszczonej podczas trzęsienia ziemi w kwietniu 2016 roku.

Akcję zbierania środków materialnych na odbudowę kaplicy koordynował Referat Misyjny z Pieniężna.

W imieniu katolików z miejscowości Tresvias pragnę podziękować z całego serca za pomoc finansową – pisze o. Marek Kijora SVD, od 15 lat pracujący w Ekwadorze – Dzięki niej nasi ludzie mają swoją świątynię, gdzie ponownie mogą spotykać się na modlitwie

Trzęsienie ziemi nawiedziło Ekwador w sobotę 16 kwietnia 2016 roku o godzinie 18.58. Miało siłę 7,8 stopnia w skali Richtera. W jego wyniku najbardziej ucierpiały prowincje Manabi i Esmeraldas na wybrzeżu kraju. To właśnie w tych prowincjach werbiści rozpoczynali swoją pracę w Ekwadorze.

W wyniku kataklizmu życie straciło 671 osób, 6274 osoby zostało rannych i prawie 30 tysięcy utraciło dach nad głową. Wiele osób straciło dobytek całego życia.

Dzięki wierze i sile, która daje Pan Bóg ludzie potrafili się podnieść – pisze o. Marek. – A dzięki pomocy tysięcy osób zaczęli wracać do codzienności, choć wiele rodzin, które utraciły najbliższych nigdy nie zapomną tej chwili.

Prace przy odbudowie kaplicy w Tresvias rozpoczęły się z opóźnieniem, ponieważ trzeba było uzyskać stosowne pozwolenia od państwa. A urzędnicy nie byłi zbyt skorzy do pomocy, gdyż bali się problemów, gdyby w przyszłości zdarzył się podobny kataklizm. Ostatecznie jednak uzyskano odpowiednie zgody i odbudowa mogła ruszyć.

Pierwsze tygodnie i miesiące po katakliznie ludzie byli zajęci odbudową swoich domów i nie angażowali się przy budowie kaplicy – wspomina o. Marek. – Ale gdy już doszli do siebie zaangażowali się przy pracach i dzięki pracy mieszkańców kaplica została odbudowana.

W Prowincji Ekwadorskiej pracuje obecnie 36 werbistów, w tym 2 Polaków. Prowadzą 13 parafii, działają też w apostolacie biblijnym i animacji misyjnej.

Więcej (zdjęcia) na: www.werbisci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda