Home WiadomościZe Świata Werbiści: Woda dla Afryki

Werbiści: Woda dla Afryki

Redakcja

“Woda dla Afryki” to najnowsza akcja werbistowskiego Referatu Misyjnego w Pieniężnie. Jej celem jest pomoc lokalnym niewielkim wspólnotom w budowie studni głębinowej, która zapewnia czystą i zdrową wodę mieszkańcom i zwierzętom gospodarskim.

– Są rejony w Afryce, gdzie ludzie ciągle nie mają dostępu do czystej wody i gdzie jej wciąż brakuje. Możemy to zmienić. Cierpiącym z powodu braku wody wspólnie możemy wiele podarować i zmienić ich życie na lepsze – piszą organizatorzy akcji.

Warto pamiętać, że w Afryce obwiązek przynoszenia wody należy do kobiet i dziewcząt. Najczęściej najbliższe źródło w miarę zdatnej do picia wody jest oddalone od wioski o kilka kilometrów. Zatem przyniesienie wody potrzebnej do picia i przyrządzania posiłków to nie lada wyzwanie. Studnia zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie wioski rozwiązuje zatem nie tylko problem samej wody, ale ma również wpływ na poprawę życia całej społeczności.

Bieżący projekt realizowany w ramach akcji “Woda dla Afryki” to zbiórka funduszy na budowę studni głębinowej w wiosce N’Djakada, należącej do parafii św. Józefa w Sonaholou w Beninie. Zgodnie z pomysłem ofiarodawców w Polsce otrzyma ona nazwę “Studni św. Jana Pawła II” i w ten sposób stanie się pomnikiem polskiego papieża. 

globe element95px ver1Więcej o studni św. Jana Pawła II

Dotychczas dzięki wsparciu ofiarodawców z Polski udało się wybudować już 31 studni głębinowych, głównie w północnym Togo, gdzie koordynatorem akcji był o. Marian Schwark SVD, od ponad 40 lat pracujący w tym afrykańskim kraju. Widząc, że akcja budowy studni ma ogromny potencjał i jest duże zainteresowanie ofiarodawców w Polsce, Referat Misyjny w Pieniężnie postanowił uczynić z tego oficjalną akcję misyjną pod wspólnym tytułem.

woda dla afryki logho800px
Logo akcji “Woda dla Afryki” (projekt: Sławomir Błażewicz)

– Jak powstaje studnia w wiosce? Po zdobyciu środków finansowych, nawiązujemy kontakt z lokalnymi firmami, które dysponują maszynami do wiercenia studni głębinowych. Bogu dzięki takich firm jest coraz więcej i ceny odwiertu są coraz niższe. Firma przysyła swoich techników, którzy znajdują odpowiednie miejsce i zobowiązuje się zrobić do 4 wierceń, jeśli pierwsze są negatywne – pisze o. Marian Schwark SVD.

Średnia głębokość studni głębinowej to 60-80 m, ale są sytuacje, gdy odpowiednio wydajne źródło wody znajduje się na głębokości 100 m i więcej. Co ważne, wykonywana jest dokumentacja techniczna takiej studni, a próba wody poddawana jest analizie laboratoryjnej pod kątem zdatności do picia.

– Najbardziej radosny moment jest wtedy, gdy maszyna wiertnicza dotrze do wody, która wytryskuje z ziemi, jak wielka fontanna – dodaje o. Schwark. – Następnym etapem jest cementowanie miejsca wokół odwiertu i instalacja pompy ręcznej. Niewysoki mur chroni studnię od zanieczyszczeń zwłaszcza ze strony zwierząt domowych, które chodzą na wolności.

W akcję “Woda dla Afryki” można się włączyć poprzez przekazanie dobrowolnej ofiary na konto Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie.

Nr konta 42 1240 1226 1111 0000 1395 9119
Bank PEKAO SA o. Elbląg

Dopisek: Woda dla Afryki

globe element95px ver1Więcej o akcji “Woda dla Afryki”

Za: www.werbisci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda