Home WiadomościZe Świata Werbiści: XIX Kapituła Generalna na pólmetku

Werbiści: XIX Kapituła Generalna na pólmetku

Redakcja

Od 16 czerwca do 14 lipca w werbistowskim w Nemi, niedaleko od Rzymu odbywa się XIX Kapituła Generalna Misjonarzy Werbistów. Jej główne hasło brzmi: „Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi: Kreatywni misjonarze w zranionym świecie”. 

Pierwsze dwa tygodnie ubiegły na wzajemnym poznaniu się, i pracy w różnych grupach nad aktualną problematyką zgromadzenia. Raporty ze swojej działalności złożyli główni odpowiedzialni za działalność zgromadzenia. 

Następnie uczestnicy, podzieleni na cztery strefy geograficzne (Europa, obydwie Ameryki, Afryka i Madagaskar oraz Azja i Oceania) starali się odkryć jakie są nasze mocne strony, nasze słabości, nasze możliwości i obawy. Dorobek dużych grup był paralelnie analizowany w mniejszych grupach językowych (3 grupy hiszpańskojęzyczne i 9 angielskojęzycznych), gdzie współbracia z różnych strony świata, władający tymi językami, mogli wymieniać doświadczenia bez względu na przynależność do konkretnego regionu świata. Cała ta praca otoczona była modlitwą indywidualną i grupową oraz wyrażającymi powszechność Kościoła i naszego zgromadzenia liturgiami Eucharystii. 

W drugim tygodniu prace skoncentrowały się na kwestii dokumentu końcowego, który dostarczy wskazówek do wypracowania praktycznych odpowiedzi na wyzwania, jakie stoją przed misjonarzami w czasach, w których przyszło nam żyć na każdym kontynencie. Momentem szczególnym była audiencja u ojca świętego, Franciszka. Jego słowa również były dla nas światłem. 

Przed nami bardzo intensywne dwa tygodnie, podczas których czekają nas wybory nowych władz zgromadzenia. Dotychczasowy przełożony generalny, o. Paulus Budi Kleden z Indonezji, nie zostanie wybrany na kolejną kadencję, bo na kilka tygodni przed Kapitułą został powołany na arcybiskupa diecezji Ende w swojej rodzinnej Indonezji. Dlatego wybory nabrały nowego dynamizmu i należy modlić się, aby Duch Święty poprowadził proces wyborczy według własnej woli.

Dariusz Pielak SVD

Za: www.werbisci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda