Home WiadomościZe Świata Wietnam: pomoc salezjanów w czasie pandemii

Wietnam: pomoc salezjanów w czasie pandemii

Redakcja

W ostatnich dwóch miesiącach kryzys związany z pandemią w Wietnamie poważnie się nasilił. Z tego powodu rząd nakazał zamknąć wiele miast i wezwał wszystkich obywateli do pozostania w domach, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. W Ho Chi Minh jest duża liczba pracowników-imigrantów z innych miast lub prowincji kraju, którzy nie mogą udać się do pracy w swoich fabrykach lub firmach z powodu pandemii. Nie mają więc pieniędzy na zakup jedzenia, wynajęcie mieszkania i inne codzienne wydatki. Wielu z nich próbowało wrócić na motocyklach do swoich miast i obszarów pochodzenia, mimo wielkiej odległości od Ho Chi Minh, inni starają się dalej tutaj żyć, ale sytuacja staje się coraz trudniejsza.

Salezjanie z wielu wspólnot robią wszystko, co możliwe, aby ulżyć tym pracownikom w trudnościach, których doświadczyli szczególnie w dwóch ostatnich miesiącach. Poniżej przybliżamy działania, jakie zostały przez nich podjęte w tym względzie.

– Parafia w Tam Hai pomogła ubogim rodzinom, przekazując im znaczne racje żywnościowe i pieniądze, w przeliczeniu – 6 tysięcy dolarów.

– Parafia w Xuan Hiep, wraz ze wspólnotą “Rinaldi”, dostarcza czystą wodę i pożywienie rodzinom będącym w izolacji. Ta akcja pomocy odbywa się w każdy wtorek, czwartek i sobotę wieczorem.

– Wspólnota z Ben Cat, we współpracy z parafią w tym mieście, przekazała rodzinom żywność i pieniądze na codzienne wydatki.

– Parafia “Św. Józef”, na peryferiach Ho Chi Minh, otoczyła opieką 60 sierot. Chociaż jest biedna, dzieli się z rodzinami ryżem, cukrem i olejem.

– Wspólnota z Dong Thuan, która prowadzi ośrodek zawodowy dla 300 uczniów, przekazała około 850 dolarów ubogim rodzinom z okolicy, wspierając przede wszystkim rodziny katolickie.

– Wspólnota i parafia w Tan Cang pomogły ekonomicznie pracownikom-migrantom, dostarczając im również żywność. Ponadto zachęcili pracowników i młodzież z okolicy do codzinnej modlitwy w intencji pokoju i ustanie pandemii.

– Dalat, leżące 300 kilometrów od Ho Chi Minh, to rejon rolniczy, gdzie uprawia się wiele warzyw. Wspólnota i parafia pomogły tam potrzebującym, dostarczając im warzywa, ryż i makaron.

– Wspólnota z K’Long, która ma to szczęście prowadzić tam ogrody warzywne, zebrała warzywa i owoce, by następnie podzielić się nimi z ubogimi z Ho Chi Minh.

– Również wspólnota w Tan Ha stara się pomóc potrzebującym, zbierając warzywa, by przekazać je następnie ubogim rodzinom z Ho Chi Minh.

– I na koniec, wspólnota z Duc Ninh, w diecezji Thai Binh, odprawia codzienną Mszę św. w intencji pokoju w kraju. Wsparła również finansowo najbiedniejsze rodziny z tego terenu.

(ANS – Ho Chi Minh)

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda