Home WiadomościZe Świata Wizyta franciszkanów w Konsulacie Generalnym RP w Chicago

Wizyta franciszkanów w Konsulacie Generalnym RP w Chicago

Redakcja

Franciszkanie z Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto i Sekretariatu Misyjnego Franciszkanów z Krakowa byli gośćmi Konsulatu Generalnego RP w Chicago w Stanach Zjednoczonych. 19 listopada 2023 r. w Chicago została otwarta wystawa poświęcona błogosławionym misjonarzom-męczennikom: Zbigniewowi Strzałkowskiemu i Michałowi Tomaszkowi. Powstała ona z inicjatywy Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Konsul Generalny RP Paweł Zyzak rozmawiał z br. Janem Hruszowcem i o. Dariuszem Gaczyńskim m.in. o kolejnych miejscach prezentacji ekspozycji, o rozwoju kultu pierwszych polskich błogosławionych misjonarzy-męczenników czy o duszpasterstwie polskim w Stanach Zjednoczonych. Konsul podziękował zakonnikom za zaangażowanie w promowanie ludzi, postaw i wartości, które przynoszą chlubę Polsce.

„Nasi błogosławieni franciszkanie: o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek byli ambasadorami Boga, ale też ambasadorami Polski i polskości (…). Przenikają się nam te dwa światy (…). Konsulat w Chicago zdecydował się być tu na miejscu ambasadorem Błogosławionych (…). Zdecydował się na początku w mojej osobie i dyr. [Sławomira] Kowalskiego, szefa departamentu polonijnego w MSZ rozpocząć ich wielką pielgrzymkę po Stanach Zjednoczonych” – powiedział konsul w czasie otwarcia wystawy.

„Nie zamykałbym się w tej pielgrzymce tylko na społeczność polską, polonijną (…). Myślę, że warto z tą wystawą pójść do społeczności latynoskiej i amerykańskiej” – dodał dyplomata.

Więcej na stronie poświęconej Błogosławionym: meczennicy.franciszkanie.pl.

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda