Home Wiadomości Włochy – Dzień Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego

Włochy – Dzień Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego

Redakcja

W dniu 14 marca odbył się Dzień Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego (UPS), który był czasem dzielenia się i wspólnoty.

Jego obchodom przewodzili bp Fabio Fabene, podsekretarz Sekretariatu Synodu Biskupów, i ks. Mauro Mantovani, rektor UPS, a zaprezentowali go studenci Wydziału Nauk Komunikacji Społecznej (FSC) Sara Gugliersi i Andrea Santoni. Rozpoczął się słowami powitania i pozdrowienia ks. Ivo Coelho, radcy generalnego ds. formacji, i wprowadzeniem do dziewięciu warsztatów.

Warsztaty poświęcone serialom telewizyjnym, z udziałem scenarzystki telewizyjnej Alessandry Canevy i szczególnym uwzględnieniem “Black Mirror”, zostały zaproponowane przez Ośrodek salezjanów współpracowników UPS. Szlaki edukacyjne, łączące świat klasyczny z chrześcijańskim, począwszy od Plutarcha, przybliżyli studenci Wydziału Literatury Chrześcijańskiej i Klasycznej pod kierunkiem prof. Mirana Sajovica.

Natomiast Wydział Teologiczny zaproponował warsztaty dotyczące towarzyszenia młodzieży w wyborach życiowych, a ich koordynatorem był prof. Jesús Manuel García we współpracy z niektórymi ze studentów. Wydział Nauk o Wychowaniu zaprosił do dwóch warsztatów. Pierwsze z nich, dotyczące przekonania o własnej skuteczności, prowadzili prof. Anna Rita Colasanti i prof. Mario Becciu. Zaś prof. Mario Llanos zaprosił do pogłębiania etycznego aspektu wyborów młodzieży, dokonując przy tym rozróżnienia pomiędzy konformistą, robiącym “reset” i osobą odpowiedzialną.

“Fake news”, prawda i społeczeństwo komunikacji – to tematy, które omówili profesorowie Tommaso Sardelli i Vittorio Sammarco z FSC. Wydział ten zaproponował jeszcze jedne warsztaty, które również odbyły się wczoraj, dotyczące relacji, jaka zachodzi między reklamą, social network i influencer, które prowadziły panie prof. Simonetta Blasi i prof. Roberta Gisotti.

I na koniec, Wydział Filozoficzny zaproponował warsztaty na aktualny temat, jakim jest udział ludzi młodych w wyborach politycznych, a prowadził je prof. Simone Budini.

Pierwsza część dnia zakończyła się wystąpieniem ks. prof. Giuliano Vettorato, który przedstawił wyniki badań dotyczące młodzieży we współpracy z prof. Marią Paolą Piccini i dr Valentiną Marchetti.

Druga cześć tego dnia rozpoczęła się występem artystycznym w wykonaniu studentów UPS. Po czym głos zabrał socjolog i profesor Franco Garelli z Uniwersytetu w Turynie, który odniósł się do danych dotyczących percepcji świata salezjańskiego ze strony młodzieży.

Dzień zakończył się wręczeniem medali UPS wykładowcom emerytom przez ks. Ivo Coelho w podziękowaniu za ich cenną służbę nauczania. Otrzymali je profesorowie: Scaria Thuruthiyil, Francesco Casella i Giuseppe Roggia.

Za: infoans.org.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda