Home WiadomościZe Świata Włochy: Ksiądz Bosko nosicielem nadziei wśród młodych więźniów

Włochy: Ksiądz Bosko nosicielem nadziei wśród młodych więźniów

Redakcja

Ksiądz Bosko na nowo pocieszał, animował i niósł nadzieję młodym z więzień dla nieletnich. Ten typowy rys działalności duszpasterskiej świętego z Turynu dał znać na nowo o sobie w ubiegły poniedziałek, 3 lutego, kiedy urna mieszcząca znamienitą relikwię Księdza Bosko przybyła z wizytą do więzienia dla nieletnich “Cesare Beccaria” w Mediolanie.

Relikwia dotarła do „Beccaria” o godz. 8.30 w poniedziałek 3 lutego, przybywając z Bazyliki św. Augustyna, salezjańskiego serca Mediolanu, w której przebywała prawie cały dzień, tj. niedzielę 2 lutego, co miało miejsce w powiązaniu z Forum Młodych Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego.

Przybycie relikwii stało się okazją do wielkiego świętowania w więzieniu dla nieletnich. Najpierw, w kaplicy więziennej, miała miejsce uroczysta celebracja eucharystyczna, której przewodniczył emerytowany biskup Mediolanu, kardynał Dionigi Tettamanzi, w koncelebrze z inspektorem salezjanów – ks. Claudio Caciolim, dwoma kapelanami i licznymi innymi kapłanami. Przy tej okazji kardynał ochrzcił także dwóch osadzonych i udzielił im sakramentu bierzmowania, który otrzymał także inny ich kolega.

“Ksiądz Bosko jest żywym przykładem miłosierdzia Boga” – stwierdził ks. Gino Rigoldi, jeden z kapelanów więzienia. “Dzisiaj, jak w czasach Księdza Bosko, żyjemy w społeczeństwie konserwatywnym, które nam mówi: zamknijcie ich w celach i wyrzućcie klucz. Ja, przebywając 40 lat wśród tych młodych, widziałem niewiarygodne rzeczy. Tutaj, wewnątrz można się zmienić. Ale problem znajduje się na zewnątrz, co potem, skoro nic się nie robi, być dać pracę, wykształcenie, dom, nadzieję na przyszłość tym naszym młodym”.

“Ks. Bosko uczy nas, byśmy pokładali ufność w nas samych, w talentach, które Bóg wyrył w naszych sercach” – dodał kardynał Tettamanzi.

Następnie świętowanie było kontynuowane w więziennej sali teatralnej. Przed liczną publicznością, zwłaszcza składającą się ze studentów arcybiskupich kolegiów diecezji mediolańskiej, młodzi więźniowie opowiedzieli o życiu, rzeczywistości więziennej i ich drodze ku wolności, czyniąc to poprzez język teatru, muzyki, wplatając w to wszystko swoje osobiste świadectwo, sceny z „Romea i Julii” i „Antygony” oraz utwory w stylu rap, które napisali oni sami.

Wczoraj, 4 lutego, celebracją eucharystyczną z udziałem wspólnot wychowawczych i wychowanków, której przewodniczył w Katedrze arcybiskup Mediolanu, kardynał Angelo Scola, zakończyła się peregrynacja urny na terenie Kościoła św. Ambrożego. Prawie 40 tys. wiernych w ciągu tych czterech dni peregrynacji oddało cześć Księdzu Bosko.

ANS – Mediolan

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda