Home WiadomościZe Świata Włochy: opactwo Monte Cassino otwarte dla pielgrzymów

Włochy: opactwo Monte Cassino otwarte dla pielgrzymów

Redakcja

Opactwo Monte Cassino po przerwie, spowodowanej pandemią koronawirusa, otwiera swoje bramy dla pielgrzymów i turystów. „Czujemy z tego powodu ogromną radość. Znowu bowiem możemy się dzielić otaczającym nas pięknem i bogactwem charyzmatu benedyktyńskiego” – powiedział miejscowy opat o. Donato Ogliari.

Włoski benedyktyn zwrócił uwagę na to, jak czas izolacji spowodowanej koronawirusem wpłynął na życie opactwa. Mówi o. Donato Ogliari.

Był to czas zintensyfikowanej modlitwy

„Patrząc z zewnątrz fakt, że opactwo było zamknięte dla pielgrzymów i turystów stworzył trudności także z punktu widzenia zarządzania tym miejscem. Mamy bowiem wielu pracowników, za których czujemy się odpowiedzialni. To zamknięcie pogłębiło także zewnętrzny wymiar klauzury, w której mnisi żyją na co dzień. Brak kontaktów zewnętrznych przez dłuższy czas pozwolił docenić wymiar samotności i dał nam możliwość jeszcze większej troski o życie wewnętrzne, aby móc jeszcze bardziej wsłuchać się w to, co działo się na świecie – powiedział w wywiadzie dla Radia Watykańskiego opat klasztoru na Monte Cassino. – (…) To był także czas, kiedy obok naszej codziennej modlitwy mieliśmy okazję do poszerzenia jej o sprawy, które działy się wokół nas. Modliliśmy się więc, i modlimy się nadal, za wszystkich tych, którzy osobiście cierpieli z powodu koronawirusa. Izolacja pozwoliła także na to, aby większą ilość czasu poświęcać na modlitwę osobistą i na Lectio Divina.“

Opactwo na Monte Cassino założył w 529 roku św. Benedykt. Tam też spoczywają jego szczątki, jak i jego siostry św. Scholastyki. Ze względu na ograniczenia spowodowane pandemią nie odbyły się w tym roku uroczystości związane z 76. rocznicą zdobycia wzgórza przez wojska polskie. 18 maja przybyła tam tylko kilkunastoosobowa delegacja z panią ambasador Anną Marią Anders, która złożyła wieniec i wzięła udział we Mszy św.

Paweł Pasierbek SJ – Watykan

Za: Vatican News

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda