Home WiadomościZe Świata Włochy: Otwarto Muzeum – Dom Księdza Bosko

Włochy: Otwarto Muzeum – Dom Księdza Bosko

Redakcja

XXVII Kapituła Generalna zażądała od Przełożonego Generalnego i jego Rady zatroszczenia się o Miejsca Salezjańskie i uczynienia z nich czegoś szczególnego dla salezjańskiego świata. To doprowadziło do stworzenia nowego obiektu: Muzeum-Domu Księdza Bosko. Zostało ono uroczyście otwarte w Turynie-Valdocco, a na ceremonię inauguracji złożyły się trzy dni wydarzeń w ostatni weekend.

W miejsce “Pokoików Księdza Bosko”, związanych z obecnością Księdza Bosko na Valdocco, obecnie zwiedzający mogą poznać w szczegółach całą rzeczywistość związaną z Domem Pinardiego, gdzie mieściła się pierwsza siedziba Oratorium Księdza Bosko. “Tutaj, przez te korytarze przechodziło 11 osób, które dzisiaj w Kościele są czczeni jako czcogodni słudzy Boży, błogosławieni i święci. Oznacza to, że Valdocco było szkołą człowieczeństwa i świętości, i my chcemy przekazać światu to dziedzictwo” – powiedział Przełożony Generalny ks. Ángel Fernández Artime w czasie konferencji prasowej, podczas której miała miejsce prezentacja tego nowego muzeum.

Kontynuując Przełożony Generalny, stwierdził, że w celu dowartościowania Valdocco jako kustosza salezjańskiej pamięci historycznej, najważniejsze dokumenty mówiące o początkach Zgromadzenia zostaną przeniesione z Archiwum Centralnego Zgromadzenia do Muzeum-Domu Księdza.

Również w czasie konferencji prasowej głos zabrał krytyk sztuki, Vittorio Sgarbi, były wychowanek salezjańskiej szkoły w Este. “Są różne rodzaje świętych. W przypadku wielu z nich wymiar ludzki zostaje umniejszony przez kanonizację, podczas gdy Ksiądz Bosko pozostaje takim, jakim był, ludzkim, i trudno go nazywać świętym Janem Bosko…”. Zaś odnosząc się do układu nowego budynku, pozwalającego na zastosowanie różnych “skutecznych rozwiązań”, zauważył: “Tu nie ma Tiepolo, Picasso czy Giotto, ale jest opowiadanie: o życiu, edukacji, przeczytanych książkach, ikonach, kulcie…”.

Natomiast drugi dzień, sobota 3 października, był pomyślany jako inauguracja z przedstawicielami władz instytucjonalnych. Oprócz Przełożonego Generalnego głos zabrali Anna Laura Orrico i wykonawcy prac architektonicznych oraz projektów: muzeograficznego i muzeologicznego. Byli obecni także liczni ambasadorowie niektórych krajów Ameryki Łacińskiej, silnie naznaczonych obecnością salezjańską, takich jak: Ekwador, Panama, Kostaryka, Kolumbia, Gwatemala, Brazylia, Meksyk i Salwador.

I wreszcie, w dniu wczorajszym, w niedzielę 4 października, po uroczystej Eucharystii, której przewodniczył Przełożony Generalny w Bazylice Maryi Wspomożycielki, nastąpiło twarcie dla publiczności Muzeum-Domu Księdza Bosko.

“Staraliśmy się przedstawić tę długą drogę świętości młodzieżowej, zaczynając od 1846 roku, we wnętrzu tego Muzeum-Domu Księdza Bosko… Salezjańskiej wspólnocie z Valdocco jest miło, że może oddać do dyspozycji was wszystkich i całego świata tę cenną perłę, która będzie świadczyć o wielkości Księdza Bosko” – oznajmił przy tej okazji ks. Cristian Besso, odpowiedzialny za projekt powstania muzeum, wraz z dyrektor muzeum, Stefanią De Vita.

Następnie Przełożony Generalny dokonał symbolicznego przecięcia wstęgi, w czym towarzyszyli mu: Matka Yvonne Reungoat, Przełożona Generalna Córek Maryi Wspomożycielki, i jego poprzednik – ks. Pascual Chávez.

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda