Home WiadomościZe Świata Włochy – XXIV KG Córek Maryi Wspomożycielki: Sprawozdanie z życia Zgromadzenia w sześcioleciu 2014-2020

Włochy – XXIV KG Córek Maryi Wspomożycielki: Sprawozdanie z życia Zgromadzenia w sześcioleciu 2014-2020

Redakcja

226 stron liczyło “Sprawozdanie z życia Zgromadzenia w sześcioleciu 2014-2020” – poza danymi statystycznymi – które Przełożona Generalna Córek Maryi Wspomożycielki (CMW) Matka Yvonne Reungoat, wraz z członkiniami swojej Rady, przedstawiła w ostatnich dniach podczas XXIV Kapituły Generalnej Zgromadzenia. To sprawozdanie stanowi pewnego rodzaju “fotografię”, która przybliża działalność Zgromadzenia w ostatnich siedmiu latach. Mowa tu o żywotnych treściach, które emanują szerokim “tchnieniem” Kościoła, charyzmatu i uniwersalności.

Istotnie, w tym sprawozdaniu zostały przedstawione linie animacji, jakie zaproponowały Matka Reungoat i członkinie Rady Generalnej, mając na względzie rozwój osób i wspólnot wychowawczych, oraz konkretne ich urzeczywistnienie z perspektywy formacji, duszpasterstwa młodzieży, misji “ad gentes”, komunikacji społecznej, Rodziny Salezjańskiej oraz usług świadczonych przez Administrację i Sekretariat. W tym kontekście można mówić o “metodologii atelier”, potrzebie doprecyzowania rozpoczętych procesów i wskazania punktów, które należy wzmocnić w perspektywie przyszłości.  

Przełożona Generalna nie tylko podkreśliła najistotniejsze elementy dotyczące przebytej drogi, uważnej na znaki czasu, rzeczywistość wspólnot wychowawczych, wyzwania młodzieży, wskazania Kościoła i potrzeby społeczeństwa, ale zaproponowała również pewne “ścieżki” bazujące na trzech kluczowych słowach: formacja, misja i ekologia integralna.  

“Nadanie priorytetu formacji we wszystkich jej wymiarach, ludzkim, duchowym, charyzmatycznym, kulturowym, zawodowym – mówi – jest sprawą podstawową i nadrzędną”. Istotnie, formacja jest “najlepszą inwestycją” i nie należy “poświęcać jej” na rzecz “pilnych potrzeb misji, tracąc z oczu jej całość”; ale będzie to możliwe, “jeśli będziecie przekonane o tym, że od formacji zależy jakość życia Zgromadzenia” – dodała.

Szczególnym aspektem formacji jest “wychowanie do interkulturowości jako profetycznego świadectwa”, jako aspekt, który “należy do tożsamości i wychowawczego powołania Zgromadzenia”. Ponadto w świecie, który dąży do wykluczenia i tworzy bariery, “międzynarodowość może stać się proroctwem dtoyczącym odmiennego sposobu życia”. Możemy to osiągnąć, “wychodząc od wspólnej drogi: Córki Maryi Wspomożycielki i świeccy. Wymaga to odpowiedniego zaplanowania i stworzenia odpowiednich struktur towarzyszenia na obszarze formacji i zarządzania dziełami ze strony świeckich”. 

Odnosząc się do kwestii reorganizacji wspólnot w świetle charyzmatu, Matka Reungoat podkreśliła znaczenie “zapewnienia kontynuacji  i rozwoju dzieł ukierunkowanych na osoby najuboższe  i z marginesu” w procesie ciągłej, dynamicznej i kreatywnej aktualizacji.

Stwierdziła poza tym, że droga, przemierzana w perspektywie Globalnego Paktu Edukacyjnego, jakiego chciał papież Franciszek, stanowi wezwanie do “współdziałania w ramach Rodziny Salezjańskiej, z jednostkami, instytucjami i grupami, z którymi współpracujemy w sieci”.

Kolejny istotny wymiar dotyczy “ekologii integralnej”, jak stwierdziła Przełożona Generalna CMW. Szeroko spoglądając na tę kwestię, wskazała na konieczność “przywrócenia umiaru życia”, zwrócenia uwagi krzyk ziemi i ubogich. I na koniec, w kontekście czasów nowej ewangelizacji, podkreśliła znaczenie “charyzmatycznej formacji katechetycznej” CMW, “charakterystycznego pola misji Zgromadzenia w Kościele, wymagającego jednak innowacji, dostosowania do czasów i języków”. 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda