Home WiadomościZe Świata Wspomnienie św. Dominika w krajach hiszpańskojęzycznych

Wspomnienie św. Dominika w krajach hiszpańskojęzycznych

Redakcja

Z powodu pandemii liturgiczne wspomnienie św. Dominika jest w tym roku skromniejsze.  W wielu miejscach celebracje odbywają się przez internet. Także w Ameryce Południowej tradycyjne procesje zostały ograniczone do minimum.

Siostry dominikanki z Caleruegi, rodzinnej miejscowości św. Dominika, zachęcają do modlitwy, medytacji i troski o drugiego człowieka.

„Módlmy się jak Mojżesz, podtrzymujmy ręce jedni drugim, kiedy nasz personel sanitarny i władze walczą z koronawirusem!” – podkreślają.

Pandemia nie przeszkodziła sześciu zakonnikom z Prowincji Hiszpania w złożeniu ślubów wieczystych. Uroczystość odbyła się w bazylice św. Wincentego w Walencji przy zachowaniu środków ostrożności. Przez internet śledziły ją setki osób z Gwatemali, Nikaragui, Kuby, Republiki Dominikańskiej, Gwinei Ekwatorialnej i Wysp Kanaryjskich.

Św. Dominik jest patronem wielu miejscowości w Ameryce Łacińskiej. Od jego imienia bierze swoją nazwę Republika Dominikańska i jej stolica Santo Domingo. Domingo znaczy Dominik. Managua ograniczyła święto patronalne i tradycyjną procesję z figurą założyciela dominikanów w obawie przez zarażeniami oraz po ostatnim zamachu na miejscową katedrę. Podobna sytuacja panuje w Panamie, Gwatemali i Ekwadorze. Wszyscy mają jednak nadzieję, że za rok sytuacja wróci do normalności.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/radiomaryja.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda