Home WiadomościZe Świata Pallotyni – Wybrzeże Kości Słoniowej: Uroczystość Wniebowzięcia NMP w sanktuarium w Yamoussoukro

Pallotyni – Wybrzeże Kości Słoniowej: Uroczystość Wniebowzięcia NMP w sanktuarium w Yamoussoukro

Redakcja

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest jedną z ważniejszych uroczystości celebrowanych w bazylice poświęconej Matce Bożej Pokoju.

Tego dnia wspominamy Dziewicę Maryję, która u schyłku swojego ziemskiego życia została wyniesiona do chwały nieba i zachowana od zepsucia grobu, ponieważ nienawidziła grzechu i zgodziła się nosić Syna Boga w swoim łonie. Ogromny wysiłek włożony w organizację tego święta na Wybrzeżu Kości Słoniowej, które dopiero wychodzi z długiego kryzysu społeczno-politycznego, naznaczyła atmosfera wdzięczności i uwielbienia dla Matki Chrystusa.

Świętowanie zaczęło się 13 sierpnia wraz z przybyciem pielgrzymów z Burkina Faso i Gwinei Konakry. W sanktuarium należnie powitał ich Ksiądz Rektor, po czym przystąpili oni do normalnych pielgrzymkowych czynności: udziału w drodze krzyżowej na dziedzińcu Bazyliki, we Mszach św. oraz w zwiedzaniu z przewodnikiem, wykładach, spowiedzi, adoracji Najświętszego Sakramentu, procesji w orszaku maryjnym oraz uroczystości zakończenia pielgrzymki.

W świętowaniu uczestniczyło wielu księży, a Mszę św. w wigilię uroczystości Wniebowzięcia celebrował JE Marcelin Yao Kouadio, biskup Yamousoukro. Głosząc kazanie, dzięki swoim świadectwom i miłości do Dziewicy, którą nazywa pewną drogą prowadzącą do Jezusa Chrystusa, poruszył zbiorową wyobraźnię.

W świetle latarek, długi orszak pielgrzymów z posążkiem Dziewicy Maryi niesionym przez legionistów z miasta przemieścił się w kierunku dwóch brązowych posągów Maryi wzniesionych na placu przed Bazyliką. Towarzyszyły mu śpiewy radości i uwielbienia na cześć najczystszej Matki. Po Mszy św. wieczornej pielgrzymi przystąpili do śpiewów i tańców, które trwały do 23.45.

W dniu uroczystości Wniebowzięcia Mszy św. przewodniczył ksiądz rektor Stanisław Skuza SAC, a kazanie wygłosił ks. Chardin, senior diecezji Yamoussoukro. Sięgając do historii ze swojego dzieciństwa we Francji, na temat swoich relacji z wiarą i pobożnością maryjną, zanurzył słuchaczy w ufności do Maryi, która zachowała czystość i w nagrodę otrzymuje cześć przynależną świętym duszom. W tej entuzjastycznej atmosferze lud Boży zgromadzony w Bazylice śpiewał Bogu pieśni pochwalne zachowując uwielbienie dla Maryi Matki Bożej. Co do mojej obecności we wspólnocie pallotyńskiej Bazyliki, jestem tutaj na stażu od 7 lipca do 28 sierpnia 2012 r. Moja aktywność skupiała się wokół programu formacyjnego: modlitwy, pracy i lektury, nie pomijając zajęć wspólnotowych. Zaangażowałem się w rejestrowanie odwiedzających, opiekę nad pielgrzymami, przygotowania liturgiczne, zastępowanie w niektórych zadaniach nieobecnych członków straży itp. Mówiąc krótko, doceniłem braterskie życie we wspólnocie, która pomogła mi przeżyć te chwile łaski przy Królowej Pokoju.

Al. Guy Modeste SAC
pallotyński seminarzysta

Więcej informacji z życia Bazyliki w Yamoussoukro na stronie: http://ndpbasilique.org/

Za: InfoSAC 31/08/2012 [27]

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda