Home WiadomościZe Świata Zakon Braci Mniejszych: Nadesłane z Kamerunu

Zakon Braci Mniejszych: Nadesłane z Kamerunu

Redakcja
Obecnie na naszej misji w Abong’ Mbang w Kamerunie pełni posługę duszpasterską dwóch kapłanów: o. Jonasz Madej OFM i o. Radosław Kępczyński OFM. Trzeci, o. Jakub Kowalczyk OFM, przebywa na intensywnym kursie j. francuskiego w Paryżu.

W niedzielę 23 września br. odbyło się w parafii w Abong’ Mbang uroczyste rozpoczęcie roku duszpasterskiego 2018/19, którego tematem dla diecezji Doume Abong’ Mbang jest: „Sakramenty źródłem łaski i życia wiecznego”, z akcentem na Chrzest św. oraz spowiedź i sakrament pojednania.

Centralnym punktem uroczystości była Msza św. o godz. 8.00, której przewodniczył kustosz Sanktuarium o. Jonasz Madej OFM, zaś koncelebrował ks. Yves Maurice Zambo i o. Radosław Kępczyński OFM. Ks. Yves Maurice Zambo 10 lat temu położył podwaliny pod Sanktuarium. Obecnie pracuje we Francji w diecezji Bordeaux, w Kamerunie przebywa na urlopie. Miedzy diecezjami Bordeaux i Doume Abong’ Mbang jest nawiązana owocna współpraca.

W czasie Eucharystii została przedstawiona wiernym Rada Parafialna i Rada Ekonomiczna, a po nich wszystkie grupy i chóry parafialne, Komisja Catéchèse, liturgiczna, duchowości, młodzieży, dzieci oraz Caritas. Duży nacisk położono na prezentację wspólnot chrześcijańskich, tak zwanych C.C.B. Wspólnoty Chrześcijańskie Baz. Obecnie jest ich cztery: św. Perpetuy i Felicyty, św. Filipa, św. Anny i św. Pauliny; jest nadzieja na ich rozwój. Na zakończenie Mszy św. każda wspólnota otrzymała program działania, w którym są wszystkie instrukcje potrzebne do tego, aby mogła dobrze funkcjonować.

***

W sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Abong’ Mbang w ubiegłym roku uroczyście obchodzono setną rocznicę objawień Maryi w Fatimie. Jubileusz rozpoczęto 14 maja 2017 r. Mszą św. celebrowaną przez wikariusza generalnego diecezji ks. Alain Ntim. W przeddzień, w sobotę 13 maja o godz. 17.00 wyruszyła procesja z Madonną przez miasto, a po niej Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii św. Michała Archanioła palotyn ks. Wojciech.

Przez wszystkie miesiące: maj, czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień na uroczystości fatimskie przychodziły pielgrzymki z parafii dekanatu. Również 12 października ub.r. ulicami miasta przeszła procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej.

W piątek 13 października uroczystą Mszę św. celebrował i wygłosił homilię kameruński biskup Jan Ozga, w asyście naszych ojców i miejscowych kapłanów.

Podczas Eucharystii biskup udzielił 10 wiernym sakramentu bierzmowania i pobłogosławił nowe tabernakulum do Sanktuarium, ufundowane przez o. Jonasza rodzinną parafię św. Michała z Surochowa oraz studnię głębinową i wieżę ciśnień, której patronami są błogosławieni męczennicy: bł. Michał Tomaszek OFMconv i bł. Zbigniew Strzałkowski OFMConv.

W parafii Matki Bożej Fatimskiej w Abong’ Mbang w niedziele celebrowane są dwie Msze św. – o godz. 8.00 i o 17.00; zaś o godz. 16.00 jest Adoracja Najświętszego Sakramentu. W dni powszednie odprawiana jest jedna Msza św. o godz. 6.00, w której uczestniczy wielu wiernych. Są ministranci i bardzo wiele grup modlitewnych. Tutejsi chrześcijanie są bardzo pomocni, zajmują się zakrystią oraz funkcjonowaniem sanktuarium – jego sprzątaniem oraz otwieraniem i zamykaniem.

Za: ofm.krakow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda