Home WiadomościZe Świata Zakon Kawalerów Maltańskich ma pierwszego Wielkiego Mistrza z Ameryki

Zakon Kawalerów Maltańskich ma pierwszego Wielkiego Mistrza z Ameryki

Redakcja

Kanadyjczyk, br. John Dunlap, został wybrany na 81. Wielkiego Mistrza Suwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalników Świętego Jana, z Jerozolimy, z Rodos i z Malty, czyli tzw. joannitów. 66-letni prawnik jest pierwszą osobą w historii na tym urzędzie pochodzącą zza oceanu. Jego kadencja potrwa 10 lat zgodnie z nową konstytucją zakonu, promulgowaną przez Papieża Franciszka 3 września zeszłego roku.

Br. Dunlap wczoraj wieczorem został zaprzysiężony w obecności przedstawiciela Ojca Świętego kard. Silvana Tomasiego, obejmując powierzone mu przez wybierającą Wielkiego Mistrza Pełną Radę Państwa stanowisko. Urodzony 16 kwietnia 1957 r. specjalista w prawie korporacyjnym i imigracyjnym jest uznanym międzynarodowo prawnikiem. Ponadto pełni funkcję doradcy prawnego Stałej Misji Obserwacyjnej Stolicy Apostolskiej przy ONZ. Przyczynę do rozeznania powołania stanowił dla niego wolontariat polegający na pracy z chorymi m.in. na AIDS w Nowym Jorku – posługa, którą zaczął w latach 80. XX w. Wstąpił do zakonu w 1996 r., a 12 lat później złożył śluby wieczyste. Ostatnią jego funkcją w ramach struktury kawalerów maltańskich przed wyborem był urząd Namiestnika Wielkiego Mistrza. Z tej racji kierował organizacją od czerwca zeszłego roku, czyli od śmierci swojego poprzednika na stanowisku głowy zakonu, br. Marca Luzzago.

Za: Vatican News

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda