Home WiadomościZe Świata Zakończenie obchodów jubileuszowego 150-lecia powierzenia ikony MBNP redemptorystom w Rzymie

Zakończenie obchodów jubileuszowego 150-lecia powierzenia ikony MBNP redemptorystom w Rzymie

Redakcja

Jubileusz 150-lecia powierzenia Ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy redemptorystom przez bł. Papieża Piusa IX powoli dobiega końca. W rzymskim Sanktuarium, gdzie znajduje się oryginał obrazu, trwa specjalna Nowenna przygotowująca do 27 czerwca 2016 r., czyli Uroczystości Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która będzie równocześnie dniem zamknięcia Jubileuszu.

Na Nowennę składają się codzienne nabożeństwa o godz. 18:00, prowadzone przez o. Gilberto Silvestri, który zaproponował doświadczenie kontemplacji Ikony i jej poszczególnych elementów oraz specjalne modlitwy do MBNP. Następnie sprawowane są Msze św. w różnych językach i obrządkach, aby podkreślić uniwersalność i międzynarodowy charakter sanktuarium oraz niezwykle szeroki charakter kultu cudownej Ikony, znanej na całym świecie i czczonej przez wiele narodów i wspólnot kościelnych. Msze św. sprawowane są w językach: włoskim, niemieckim, wietnamskim, angielskim, hiszpańskim, francuskim, polskim i portugalskim oraz w obrządkach łacińskim, bizantyńsko-grecko-katolicko-rumuńskim, syro-malabarskim, grecko-melchickim i bizantyńsko-ukraińskim. Poszczególne wspólnoty przybywają z całą kolorystyką swoich języków, strojów, obyczajów, form modlitwy i łączącą ich pobożnością maryjną i miłością do MBNP. Każdy wieczór kończy koncert w wykonaniu zaproszonych chórów i zespołów. Występują rzymskie chóry i małe zespoły muzyczne (duety i kwartety instrumentalne), a w czwartek wystąpi chór diecezji rzymskiej pod dyrekcją Ks. Marco Frisiny.

WIĘCEJ: Rzym: program zamknięcia Jubileuszu 150-lecia odnowienia kultu MB Nieustającej Pomocy

W niedzielę wieczorem odbył się też koncert międzynarodowy podczas którego zaprezentowały się poszczególne wspólnoty na stałe związane z Sanktuarium, czyli polska, włoska, filipińska i latynoamerykańska. W poniedziałek miała miejsce premiera filmu o Ikonie MBNP nakręconego przez naszych współbraci z Ameryki, a w piątek czeka nas prezentacja małej formy teatralnej „I colori dell’anima” poświęconej historii Ikony. W sobotę, na specjalnie  przygotowanej scenie przy bramie sanktuarium, będą występowały zespoły ludowe, zwłaszcza z ameryki łacińskiej. Będzie to także okazja skosztowania tradycyjnych potraw z różnych stron świata, m.in. polskiego bigosu.

Centralnym dniem obchodów będzie niedziela, 26 czerwca. Od rana w sanktuarium będą sprawowane Msze św. m.in. w intencji zmarłych redemptorystów i czcicieli MBNP, w intencji dzieł misyjnych prowadzonych przez redemptorystów w świecie, z udziałem chorych z sakramentem namaszczenia, a główna celebracja będzie miała miejsce o godz. 16:00 w Bazylice MB Większej pod przewodnictwem Ks. kard. Joao Braz de Aviz, prefekta Kongregacji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Będzie ona transmitowana online o godz. 18.00 (!) przez katolicką telewizję internetową shalomworldtv.org.

WIĘCEJ: 26 czerwca: Zakończenie Jubileuszu 150-lecia odnowienia kultu ikony MBNP będzie transmitowane online

Przed Mszą św. kopia Ikony Nieustającej Pomocy w ozdobionym kwiatami feretronie zostanie przyniesiona na plac przed Bazyliką i tam przywita ją rzymska orkiestra miejska. Po Mszy św., w uroczystej procesji Ikona będzie niesiona ulicami Esquilinu, przez plac Vittorio-Emanuele do kościoła św. Alfonsa przy Via Merulana, z towarzyszeniem wszystkich wiernych i w całej gamie kolorowych strojów i flag poszczególnych narodów. W kościele nastąpi nabożeństwo posłania misyjnego „Uczyńcie ją znana na całym świecie”, które ma na celu odnowienie słynnego zobowiązania Piusa IX powierzonego redemptorystom. Podczas nabożeństwa, dwanaście Ikon poświęconych podczas jednej ze środowych audiencji przez Papieża Franciszka, zostanie przekazanych przez o. Generała przedstawicielom konferencji naszego Zgromadzenia i rozpocznie peregrynację po świecie, odwiedzając poszczególne jednostki. Większość tych kopii została wykonana w Polsce w krakowskim warsztacie o. Eugeniusza Karpiela. W poniedziałek, a więc w dniu MBNP nastąpi uroczyste zamknięcie jubileuszu podczas Mszy św. o 18:00, której będzie przewodniczył o. Generał Michel Brehl.

o. Piotr Andrukiewicz CSsR, Rzym

WIĘCEJ: Jubileusz 150-lecia odnowienia kultu MBNP: Msza św. w Bazylice Św. Krzyża

WIĘCEJ: Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy

WIĘCEJ: Materiały liturgiczne, kazania i artykuły o ikonie i kulcie Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda