Zakonnice w dżinsowych habitach

8 lipca, w kapucyńskim Kolegium Międzynarodowym Św. Wawrzyńca z Brindisi w Rzymie, gościły siostry klaryski z nowej, żeńskiej wspólnoty zakonnej Jesu Communio. Siostry zatrzymały się na chwilę modlitwy, dzielenia się Słowem Bożym oraz odpoczynku. Wspólnota Jesu Communio powstała w miejscowości Lerma w Hiszpanii. Nowe zgromadzenie zostało oficjalnie zatwierdzone przez Stolicę Apostolską 8 grudnia 2010 roku. Zakonnice Jesu Communio potocznie zwane są „siostrami w dżinsach”, ponieważ ich habit zrobiony jest właśnie z tego, przepasanego białym sznurem materiału. Na głowie siostry zawiązują niebieską chustę.

Nowy instytut  o charakterze kontemplacyjnym, choć nie klauzurowym, powstał z odłamu klarysek z klasztorów w Lermie i Aguilera. Jak wyjaśnia arcybiskup Burgos, J.E. Gil Hellín,  „nie jest refundacją ani adaptacją charyzmatu mniszek klarysek; ten ostatni nie potrzebuje żadnego przystosowania, aby dalej funkcjonować, ponieważ nadal przynosi bardzo obfite owoce świętości w Kościele. Jesu Communio jest czymś innym, jest nową rzeczywistością”.  Wspólnota powstała w odpowiedzi na nowe potrzeby i wrażliwość w Kościele i w świecie.

Siostry ze wspólnoty Jesu Communio przebywały w kościele kolegium św. Wawrzyńca w towarzystwie brata Raniero Cantalamessy. W spotkaniu uczestniczyli także niektórzy bracia ze wspólnoty Kurii Generalnej, a wśród nich brat Mauro Jöhri, Minister Generalny Kapucynów.

Źródło: Kuria Generalna Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów  

Za: www.kapucyni.pl