Home WiadomościZe Świata Założycielka redemptorystek bliżej beatyfikacji

Założycielka redemptorystek bliżej beatyfikacji

Redakcja

3 czerwca papież Franciszek zatwierdził heroiczność cnót s. Marii Celeste Crostarosy upoważniając prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych do promulgowania odpowiedniego dekretu. Na tej podstawie założycielce Zakonu Sióstr Redemptorystek został przyznany pełny tytuł Czcigodnej Sługi Bożej. Do beatyfikacji konieczne jest jeszcze zatwierdzenie cudu przez jej wstawiennictwo, stąd potrzeba dalszej modlitwy w tej intencji.

Maria Celeste Crostarosa to osiemnastowieczna włoska mistyczka, autorka kilkunastu dzieł duchowych o modlitwie i zjednoczeniu z Bogiem. Urodziła się w Neapolu 31 października 1696 r. jako dziesiąte z dwanaściorga dzieci wielodzietnej rodziny mieszczańskiej. Na chrzcie otrzymała imię Julia.

Jeszcze jako nowicjuszka 25 kwietnia 1725 otrzymała od Boga wewnętrzne objawienie wzywające ją do założenia nowego instytutu zakonnego, który przypominałby światu o bezgranicznej miłości Boga do ludzi. 13 maja 1731 roku z jej inicjatywy powstał w Scala nad Zatoką Amalfitańską pierwszy klasztor sióstr redemptorystek, który został zatwierdzony przez Stolicę Apostolską w 1750 r. jako kontemplacyjny Zakon Najświętszego Odkupiciela. Do jego powstania przyczynił się także św. Alfons Liguori, który w 1732 roku założył Zgromadzenie Redemptorystów.

Siostra Maria Celeste Crostarosa mimo mnóstwa przeciwności i wewnętrznych rozterek odważnie wybierała drogę krzyża, a w bliskości Boga i gorącej modlitwie znajdowała moc do wiernego i radosnego pełnienia Jego woli. Przeżywając każdy dzień jako pielgrzymowanie do domu Ojca w obecności Jezusa i Maryi, potrafiła połączyć to co po ludzku wydaje się niemożliwe do połączenia: radość i cierpienie. Starała się nie zaniedbywać żadnego środka ani żadnej możliwości, aby Bóg był kochany przez wszystkich. Zmarła w opinii świętości 14 września 1755 roku w Foggia.

Swoje doświadczenie głębokiego życia w modlitwie i zjednoczeniu z Jezusem ukrzyżowanym s. Maria Celeste Crostarosa zapisała na stronicach szesnastu dzieł duchowych. Siostry redemptorystki opublikowały w języku polskim kilka z nich: „Autobiografia”, „Rozmowy duszy z Jezusem”, „Stopnie modlitwy”, „Medytacje na czas Adwentu i Bożego Narodzenia”. Jej duchowość doczekała się już opracowań naukowych, wydawane są też „Zeszyty Krostarozjańskie”, w których ukazywane jest poruszające serce i umysł doświadczenie mistyczne włoskiej kobiety, która całe swoje życie pozostawała zjednoczona z Jezusem Najświętszym Odkupicielem.

Zakon Sióstr Redemptorystek liczy obecnie 43 klasztory i 422 siostry. Mimo wspólnej reguły, każdy klasztor jest jednostką niezależną i nie podlegającą żadnej przełożonej generalnej. Siostry redemptorystki przybyły do Polski w 1989 roku i przez pierwsze trzy lata mieszkały w Tuchowie. Od 1992 roku żyją w Bielsku-Białej, gdzie mieści się jedyny ich klasztor na polskiej ziemi. Z niego wyrosły już dwie wspólnoty sióstr na Słowacji: jedna obrządku łacińskiego, a druga greckokatolickiego oraz wspólnota sióstr w Pietropawłowsku w Kazachstanie. Kontemplacyjna misja siostrzanej gałęzi rodziny redemptorystowskiej wzmacnia dzieło misyjne redemptorystów i jest duchowym uzupełnieniem ich działalności apostolskiej.

Więcej informacji o życiu i pismach założycielki oraz misji sióstr redemptorystek można znaleźć na ich stronie internetowej www.redemptorystki.pl. Duchowość i misja tego zakonu na pewno są godne uwagi.

o. Sylwester Cabała CSsR

Więcej na: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda