Home WiadomościZe Świata Zamordowany kapłan patronem Synodu Biskupów dla Amazonii?

Zamordowany kapłan patronem Synodu Biskupów dla Amazonii?

Redakcja

Ponad 200 brazylijskich biskupów napisało list do papieża Franciszka z prośbą o jak najszybsze uznanie męczeństwa o. Ezechiela Ramina. – Lud Boży uznaje o. Ezechiela za jednego z patronów Synodu dla Amazonii – powiedział agencji SIR o. Dario Bossi.

Misjonarz ze zgromadzenia kombonianów, o. Ramin został zamordowany w 1985 r. w Amazonii w trakcie pokojowej misji w obronie praw lokalnych wspólnot pozbawionych ziemi. W rocznicę jego śmierci ponad 500 osób wzięło udział w procesji i Mszy św. w jego intencji, jaką w miejscowości Rondolândia w stanie Mato Grosso odprawił ordynariusz prałatury Borba, bp Zenildo Luiz Pereira da Silva.

– Uczciliśmy żywą pamięć o. Ezechiela – powiedział o. Bossi, jego współbrat zakonny. Wyjaśnił, że żyje on wciąż w oporze wspólnot, w dziesiątkach projektów agroekologicznych i edukacyjnych, które zrodziły się w latach następujących po jego zabójstwie i którym nadawano jego imię”, a także „w zawsze nowym sposobie bycia Kościołem poprzez życie małych podstawowych wspólnot chrześcijańskich”.

Kombonianin dodał, że „dzisiaj, jak nigdy przedtem prawa rdzennej ludności są zagrożone, sporna ziemia jest pustoszona, a lasy niszczone i wycinane przez tych, którzy chcą przywłaszczyć sobie te tereny”.

Poinformował, że biskupi zgromadzeni na ostatnim zebraniu plenarnym konferencji episkopatu biskupi Brazylii zwrócili się do papieża z prośbą o jak najszybsze uznanie męczeństwa o. Ramina, „aby mógł stać się punktem odniesienia dla drogi, którą podąża Kościół w Amazonii”. – Lud Boży widzi w o. Ezechielu jednego z patronów Synodu dla Amazonii, ponieważ jego życiowe zaangażowanie i jego misja otworzyły i nadal inspirują nowe drogi dla Kościoła i ekologii integralnej – powiedział o. Bossi.

Ze swej strony Daniel Seidel z brazylijskiego oddziału Panamazońskiej Sieci Kościelnej (REPAM) podkreślił, że o. Ramin stał się „jednym z pierwszych męczenników naszej Amazonii”. Działał on na rzecz zaprowadzenia „pokoju, którego nie można oddzielać od sprawiedliwości”.

Za: ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda